Francie možná zničí lodě Mistral, které vyrobila pro Rusko
- Podrobnosti
- Kategorie: Letecký a zbrojařský průmysl
Moskva - Dvě vrtulníkové lodě Mistral, které měla Rusku dodat Francie, budou možná zničeny. S odvoláním na francouzské armádní zdroje to píše ruský tisk. Paříž loni dodávku zablokovala kvůli ruské intervenci na Ukrajině.
Ruský tisk se odvolává na článek ve francouzském listu Le Figaro. Ten v tomto týdnu napsal, že Paříž zvažuje, co provede s plavidly postavenými podle parametrů, které si vyžádali Rusové.
Obě lodě, jedna jménem Vladivostok a druhá jménem Sevastopol, prý mohou být potopeny na moři, pokud nebudou dodány Rusku.
Prezident François Hollande nedávno prohlásil, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Paříž podle něj může zvolit kompenzaci nebo lodě pořád ještě dodat, i když teď s tím nepočítá. V případě, že by lodě nedodala, by Francie musela Rusku vrátit peníze. Podle odhadů by šlo v přepočtu o více než 27 miliard korun.
Dohoda o prodeji Mistralů do Ruska byla největší v dějinách zbrojního obchodu mezi Východem a Západem. Hollande ji však loni zablokoval kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi.
Ruský tisk dnes připomíná, že Francie ještě nevyloučila prodej plavidel jiným státům. V úvahu připadají Kanada, Egypt a jedna nejmenovaná severská země. Do francouzského vojenského námořnictva prý zařazeny být nemohou, protože byly vyrobeny podle specifických požadavků Ruska. Jejich přestavba na francouzské standardy by byla velmi nákladná.
12.05.2015 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Vodárna Plzeň investuje 760 mil. Kč, z toho přes…
Category: Energetika

Plzeň - Vodárna Plzeň, a.s., největší dodavatel pitné vody na západě Čech, letos investuje přes 760 milionů Kč,…
Výroba oceli na Ukrajině dál roste, navzdory uzavř…
Category: Strojírenství

Kyjev - Produkce oceli na Ukrajině začátkem letošního roku pokračovala v růstu, ačkoli se zastavila těžba v klí…
Železničáři na jihu Čech začnou letos stavět dva m…
Category: Doprava

České Budějovice - Správa železnic letos na jihu Čech zahájí rekonstrukci několika železničních mostů. Pro cest…
Novou generální ředitelkou Holcim Česko se stala A…
Category: Stavebnictví

Praha/Čížkovice - Novou generální ředitelkou výrobce cementu a stavebních materiálů Holcim Česko se stala Angel…
Spotřeba cementu loni zůstala stejná jako v roce…
Category: Stavebnictví

Praha - Spotřeba cementu loni v Česku zůstala zhruba stejná jako v roce 2023. V předloňském roce ale klesla mez…
Připojte se: