1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

f 35 planePraha - Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE. Se společností Lockheed Martin, která letouny vyrábí, firmy podepsaly dohodu o projektu průmyslové spolupráce.

Při výrobě komponentu mají být uplatněny nejmodernější technologie, jako je aditivní výroba a laserové opracování. Náklady na projekt za všechny tři subjekty se budou podle výkonného ředitele PBS Pavla Čechala pohybovat v desítkách milionů dolarů.

"Předmětem čtyřstranné smlouvy je spolupráce na vývoji a kvalifikaci alternativního výrobního procesu pro výfukovou mřížku integrovaného energetického modulu letounu F-35," uvedla v tiskové zprávě PBS. Cílem je podle ní dosáhnout kvalifikace do roku 2029 s potenciálem zapojit se do globálního řetězce.

Dnešní dohoda stvrzuje jeden z 11 projektů české průmyslové spolupráce se společností Lockheed Martin, tři další projekty budou mít české podniky s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude celkem 13 českých podniků a univerzit, celková hodnota projektů přesáhne 15 miliard korun. Průmyslová spolupráce je součástí nákupu 24 letounů F-35A Lightning II, který vláda v lednu potvrdila podpisem memoranda. Zaplatí za ně 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup.

Konsorcium firem PBS, One3D a HiLASE má podle vrchní ředitelky ekonomické sekce ministerstva obrany Blanky Cupákové "našlápnuto", aby se stalo součástí globálního dodavatelského řetězce a vyrábělo části pro veškerá letadla F-35. "Firmy musí projít zkouškou toho, že jsou schopny vyrábět v kvalitě, kterou požaduje Lockheed Martin," uvedla Cupáková. Do budoucna pak chce usilovat o zapojení českých firem do dalších projektů amerického výrobce letadel.

Firmy budou společně pracovat na vývoji a následně na výrobě jedné součástky, komponent by měl zlepšit schopnosti letounu, dodala vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radka Konderlová.

PBS vyvíjí a vyrábí motory pro různé druhy bezpilotních prostředků, lehké letouny a vrtulníky. Výrobcům letecké techniky dodává rovněž pomocné energetické jednotky, klimatizační systémy, letecké přístroje a komponenty. Firma One3D se zaměřuje na aditivní výrobu, působí v oblasti automobilového průmyslu, strojírenství i obrany. Centrum HiLASE je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, zabývá se laserovými technologiemi a jejich aplikací do praxe.

První dohodu o spolupráci podepsal zástupce firmy Lockheed Martin už v pondělí s českým státním podnikem LOM Praha. Podnik se zaměřuje na letecký průmysl i výcvik pilotů, dohoda se má týkat mimo jiné modernizace Centra leteckého výcviku v Pardubicích.

30.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...