Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
- Podrobnosti
- Kategorie: Letecký a zbrojařský průmysl
Praha - Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE. Se společností Lockheed Martin, která letouny vyrábí, firmy podepsaly dohodu o projektu průmyslové spolupráce.
Při výrobě komponentu mají být uplatněny nejmodernější technologie, jako je aditivní výroba a laserové opracování. Náklady na projekt za všechny tři subjekty se budou podle výkonného ředitele PBS Pavla Čechala pohybovat v desítkách milionů dolarů.
"Předmětem čtyřstranné smlouvy je spolupráce na vývoji a kvalifikaci alternativního výrobního procesu pro výfukovou mřížku integrovaného energetického modulu letounu F-35," uvedla v tiskové zprávě PBS. Cílem je podle ní dosáhnout kvalifikace do roku 2029 s potenciálem zapojit se do globálního řetězce.
Dnešní dohoda stvrzuje jeden z 11 projektů české průmyslové spolupráce se společností Lockheed Martin, tři další projekty budou mít české podniky s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude celkem 13 českých podniků a univerzit, celková hodnota projektů přesáhne 15 miliard korun. Průmyslová spolupráce je součástí nákupu 24 letounů F-35A Lightning II, který vláda v lednu potvrdila podpisem memoranda. Zaplatí za ně 150 miliard korun, jde o nejdražší český armádní nákup.
Konsorcium firem PBS, One3D a HiLASE má podle vrchní ředitelky ekonomické sekce ministerstva obrany Blanky Cupákové "našlápnuto", aby se stalo součástí globálního dodavatelského řetězce a vyrábělo části pro veškerá letadla F-35. "Firmy musí projít zkouškou toho, že jsou schopny vyrábět v kvalitě, kterou požaduje Lockheed Martin," uvedla Cupáková. Do budoucna pak chce usilovat o zapojení českých firem do dalších projektů amerického výrobce letadel.
Firmy budou společně pracovat na vývoji a následně na výrobě jedné součástky, komponent by měl zlepšit schopnosti letounu, dodala vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radka Konderlová.
PBS vyvíjí a vyrábí motory pro různé druhy bezpilotních prostředků, lehké letouny a vrtulníky. Výrobcům letecké techniky dodává rovněž pomocné energetické jednotky, klimatizační systémy, letecké přístroje a komponenty. Firma One3D se zaměřuje na aditivní výrobu, působí v oblasti automobilového průmyslu, strojírenství i obrany. Centrum HiLASE je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, zabývá se laserovými technologiemi a jejich aplikací do praxe.
První dohodu o spolupráci podepsal zástupce firmy Lockheed Martin už v pondělí s českým státním podnikem LOM Praha. Podnik se zaměřuje na letecký průmysl i výcvik pilotů, dohoda se má týkat mimo jiné modernizace Centra leteckého výcviku v Pardubicích.
30.05.2024 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Vodík má potenciál v nákladní dopravě, ČR v jeho v…
Category: Energetika
Jablonec nad Nisou - Vodík má velký potenciál ve vlacích nebo nákladní silniční dopravě, ale Česko v jeho využi…
Plzeň spouští čtyři nové městské fotovoltaické ele…
Category: Energetika
Plzeň - Plzeň spouští čtyři nové městské fotovoltaické elektrárny (FVE), které nechala letos v srpnu instalovat…
Evropské automobilky čelí krizi, v ohrožení je mno…
Category: Automobilový průmysl
Berlín - Evropské automobilky jsou v krizi, skoro třetina hlavních závodů na výrobu osobních automobilů pěti ne…
Firmě EVPÚ Defence vyrábějící monitorovací zařízen…
Category: Letecký a zbrojařský průmysl
Uherské Hradiště - Společnost EVPÚ Defence z Uherského Hradiště, která vyvíjí a vyrábí monitorovací zařízení vy…
Výrobci kol Ronal CR stouply tržby na 5,99 mld, vr…
Category: Firmy
Jičín - Výrobce litých automobilových kol Ronal CR z Jičína v minulém hospodářském roce 2023/2024 zvýšil meziro…
Připojte se: