1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Obrana chystá nákup dílenských vozidel pro pandury za 163 milionů

obrneny transporter pandurPraha - Ministerstvo obrany chystá nákup pěti dílenských vozidel pro podporu obrněných transportérů Pandur. Zakázku v hodnotě 163 milionů korun chce zadat bez výběrového řízení Vojenskému technickému ústavu.

Vyplývá to z informací ČTK. Pokračuje tak praxe uplynulých měsíců, kdy obrana zadává řadu zakázek přímo a vládu o svém záměru pouze informuje.

Dílenská vozidla budou používat jednotky, které jsou vyzbrojeny pandury. Díky nim budou moci pancéřované transportéry opravovat a udržovat. Pětice vozidel bude namontována na podvozku společnosti Tatra, uvádí materiál, který obrana pro informaci předkládá vládě. Zakázka se uskuteční v letech 2014 až 2015.

Vojenský technický ústav je státní podnik založený ministerstvem obrany a pracuje ve prospěch ministerstva a armády.

Ministerstvo v uplynulých měsících zadalo větší množství zakázek bez výběrových řízení. Téměř stomilionový kontrakt na ostrahu vojenských objektů získal státní podnik Vojenské lesy. Za více než 50 milionů korun koupí obrana systém pro robotické operace prostaty do pražské Ústřední vojenské nemocnice od švýcarské pobočky americké společnosti Intuitive Surgical.

Přes 150 milionů korun úřad zaplatí za modernizaci programového vybavení několika informačních systémů. Ministerstvo také zadalo zakázky na vývoj technologií v hodnotě 372 milionů korun. Bez výběrového řízení je získaly Ústřední vojenská nemocnice a Vojenský výzkumný ústav.

Ministerstvo i armáda si dlouhodobě stěžují na to, že je resort obrany podfinancovaný. Úřad má nyní k dispozici asi 42 miliard korun. Podle resortních špiček by měl mít aspoň 50 miliard. Návrh rozpočtu na příští rok počítá s navýšením peněz na obranu zhruba o 700 milionů korun.

26.11.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...