1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Pardubická firma ERA dodá NATO radary Věra za stovky milionů Kč

ERA-Pardubice logoPardubice - Pardubická společnost ERA dodá Severoatlantické alianci dva mobilní systémy pasivního sledování Věra nové generace za 434 milionů korun. Vyhrála mezinárodní výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 28 firem z deseti aliančních zemí.

Součástí kontraktu je také logistická podpora na deset let včetně školení operátorů. Smlouvu dnes v Bruselu podepsali zástupci firmy a NATO, sdělily ČTK mluvčí společnosti Lenka Stejskalová Reichová a tiskové oddělení NATO.

"Zakázka je financována z Programu bezpečnostních investic NATO a měla by být dokončena v létě 2018," uvedla mluvčí. Pořizované sledovací systémy budou součástí širšího aliančního systému pro řízení vzdušných operací umístěného na severu Itálie.

Tendr loni vyhlásila bruselská centrála NATO. Loni v březnu byla Věra-NG zařazena na seznam takzvaného povoleného vybavení české armády, čímž se otevřela cesta k jejímu využívání ostatními členskými zeměmi NATO.

Systém Věra-NG se při vyhodnocování nabídek v tendru NATO dostal jako jediný až k ukázce svého fungování, kterou zajistila česká armáda. "Projekt je v první řadě významná mezinárodní reference, která nám pomůže otevřít cestu k dalším zákazníkům," uvedl generální ředitel společnosti Era Viktor Sotona. Zástupci skupiny Omnipol, jejíž je Era součástí, už dříve jako další perspektivní trhy pro systém Věra-NG uvedli jihovýchodní Asii, severní Afriku a Jižní Ameriku.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) úspěch společnosti Era v tendru pro NATO přivítal. "Do budoucna je to výrobce, kterého je nutno brát vážně, protože je prostě kvalitní. Takže já mám radost, že se jim povedl dobrý obchod," řekl dnes Stropnický novinářům. Popřel, že by ministerstvo za firmu v Bruselu jakkoli lobbovalo. "Ministerstvo, respektive armáda nepřímo, ale skoro nejúčinněji lobbuje tím, že to zařízení používá. To každého kupce velmi zajímá," poznamenal Stropnický.

Pasivní sledovací systém Věra dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Z českých firem dosud zakázku pro NATO získala třeba společnost Montservis Praha, která se podílela na modernizaci letecké základny v italském Avianu, uvedla Stejskalová Reichová. Další česká společnost Karbox alianci dodává speciální kontejnery a české stavební firmy se také podílely na dostavbě leteckých základen v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou, skladů pohonných hmot v Heřmanově Městci či objektů pro spojovací jednotku NATO v Lipníku nad Bečvou.

Pardubický výrobce radiolokátorů a další radarové techniky je členem skupiny Omnipol od roku 2011. Společnost vyrábí sledovací technologie pro řízení letového provozu, letištní provozy a pro armádní sektor, dosud jich dodala víc než stovku do 48 zemí světa.

21.05.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...