1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Rusko pozastavilo firmě LOM Praha certifikáty pro opravy vrtulníků ruské výroby

helicopter armyMoskva/Praha - Rusko v odvetě za dodávky vojenské techniky Ukrajině pozastavilo opravárenským podnikům v České republice a Bulharsku platnost certifikátů pro opravy vrtulníků ruské výroby. Oznámila to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Týká se to firem LOM Praha, Terem-Letec a Avionams. Podle mluvčího státního podniku LOM Praha Pavla Langa rozhodnutí Moskvy podnik fatálně neohrožuje, v opravárenské činnosti bude firma pokračovat. ČTK řekl, že podnik už přijal opatření, aby mohl v opravách pokračovat takzvanou národní českou cestou.

"Řada zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie pokračuje v dodávkách vojenské techniky kyjevskému režimu a plánují také její opravy průmyslovými kapacitami ve východní Evropě. Jako odvetné opatření ruská strana přijala rozhodnutí pozastavit platnost certifikátů leteckým opravnám, dříve vydaných českému podniku LOM Praha a bulharským společnostem Terem-Letec a Avionams," řekla mluvčí podle agentury TASS.

Rusko tím podle mluvčí přerušuje poskytování služeb pro projekční a technickou podporu při generálních opravách vrtulníků Mi, stejně jako předplacené služby pro poskytování provozní a opravárenské dokumentace, dodávky náhradních dílů a součástek.

"Uvedené podniky zbavujeme práva provádět práce spjaté s technickým servisem a opravami vrtulníků ruské výroby. Ruská strana se v této souvislosti zbavuje odpovědnosti za bezpečné provozování vrtulníků opravených v těchto podnicích," řekla Zacharovová.

Vrtulníky řady Mi má v České republice na starosti státní podnik LOM Praha, který zároveň zajišťuje technickou podporu životního cyklu těchto ruských strojů i pro země NATO a Evropské unie. Na starosti má třeba generální opravy motorů nebo servisní práce.

Česká armáda provozuje ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Tyto stroje nahradí nová americká technika v podobě vrtulníků Viper a Venom od firmy Bell. Česká armáda je chce do výzbroje zavést příští rok. Stroje Mi-24 tak budou postupně z výzbroje vyřazovány. S používáním víceúčelových Mi-171Š, které prošly nákladnou modernizací, se počítá i do budoucna.

Ukrajinci minulý týden potvrdili, že jejich letectvo používá bitevní vrtulníky Mi-24, které jim věnovala Česká republika. Fotografii helikoptéry zveřejnilo na twitteru ukrajinské centrum pro strategickou komunikaci Stratcom, které má na starosti zejména boj proti dezinformacím a dalším vnějším hrozbám. O dodání vrtulníků se spekulovalo už několik měsíců, v květnu o něm hovořil také americký ministr obrany Lloyd Austin. Česká strana ale jakékoli další podrobnosti o pomoci Kyjevu odmítla zveřejnit.

Česká republika byla jednou z prvních zemí, která v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu poskytla Kyjevu konkrétní vojenskou pomoc. Podle vyjádření ministryně obrany Jany Černochové poskytla česká vláda do konce května Ukrajině vojenský materiál za více než 3,5 miliardy korun, další dodávky za 600 až 700 milionů korun měly následovat.

Zástupci vlády už dříve potvrdili dodávky ručních zbraní, raket nebo zdravotnického vybavení, Ukrajina ale dostala také dělostřeleckou munici nebo těžké zbraně. Podle dostupných informací jde o tanky sovětské konstrukce T-72 (podle médií o více než desítku modernizovaných T-72M a několik desítek starších T-72), samohybné houfnice Dana, ráže 152 mm, raketomety RM-70 Grad, bojová vozidla pěchoty a vrtulníky Mi-24.

19.07.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...