1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Ryanair si objednal až 300 letadel Boeing 737 MAX v ceně přes 40 miliard USD

boeing logo2Arlington - Irské aerolinky Ryanair si objednaly až 300 letadel Boeing 737 MAX 10. Polovina z nich má pevný harmonogram dodání, na druhou polovinu si firma vzala opci. Ryanair to dnes uvedl ve zprávě pro regulační úřady. Jde o jednu z největších zakázek na nákup letadel.

Celková katalogová cena činí více než 40 miliard dolarů (854 miliard Kč), aerolinky ale běžně dostávají velké množstevní slevy.

Dodání letadel je naplánováno mezi lety 2027 až 2033. Zakázka je největší, jakou kdy irská firma zadala na nákup výrobků ze Spojených států, uvedl Ryanair. Vzhledem k rozsahu objednávky se bude transakcí zabývat i valná hromada aerolinek plánovaná na 14. září.

"Partnerství Boeingu a Ryanairu je jedním z nejproduktivnějších v historii komerční letecké dopravy a umožňuje oběma společnostem uspět a rozšířit cenově dostupné cestování pro stovky milionů lidí," řekl prezident a generální ředitel společnosti Boeing Dave Calhoun. "Téměř čtvrt století od okamžiku, co naše firmy podepsaly první přímý nákup letadel, tato přelomová dohoda naše partnerství ještě více posílí," dodal v tiskové zprávě.

Před dosažením dohody firmy podle agentury Reuters vedly zhruba jeden a půl roku spory ohledně ceny letadel. "Z našeho pohledu to nikdy nebude dost levné, zatímco z pohledu Boeingu je to vždy příliš levné," poznamenal k tomu na tiskové konferenci šéf Ryanairu Michael O'Leary. Ryanair podle něj za jedno sedadlo zaplatil vyšší částku než při předchozích dohodách.

Boeing 737 MAX 10 je větší verzí původního letadla 737 MAX a zároveň je úspornější. Kapacita činí podle konfigurace až 228 sedadel, což je o 21 procent více než starší verze 737 NG. Ryanair uvedl, že zakázkou reaguje na růst poptávky po cestování letadlem a že díky tomu vytvoří do budoucna více než 10.000 dobře placených pracovních míst - pro piloty, palubní posádky či mechaniky.

Ryanair je největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě a Boeing je jeho exkluzivním dodavatelem letadel. Letadlo 737 MAX je v poslední době komerčně nejúspěšnějším letadlem firmy Boeing, která kvůli vysokému zájmu nyní zvyšuje výrobní kapacity.

Společnost Boeing dnes oznámila, že v dubnu dodala zákazníkům pouze 26 letadel, tedy méně než polovinu ve srovnání s březnem. Důvodem bylo pozastavení dodávek letounů 737 MAX kvůli výrobnímu problému. Od začátku roku firma dodala zákazníkům celkem 156 letadel, napsala agentura Reuters. Evropský konkurent Airbus dnes oznámil, že v dubnu dodal zákazníkům 54 letadel. Od začátku roku tak jeho dodávky dosáhly 181 letadel.

15.05.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...