1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Sériová výroba L 410 NG byla zahájena

aircraft industries let logoSériová výroba inovovaného letounu L 410 NG (New Generation) byla zahájena na základě vydání typového certifikátu Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) společnosti Aircraft Industries, a.s.

Sériová výroba započala prvním kusem, který bude dokončen koncem letošního roku. Typový certifikát na inovovaný letoun L 410 NG (New Generation) od agentury EASA byl vydán 19. prosince 2017 a 10. ledna 2018 byl vydán typový certifikát na tentýž letoun od FAA (Federal Aviation Administration).

Vývoj inovovaného modelu začal v dubnu 2010 v rámci projektu MOSTA („Modernizace malého dopravního letounu za účelem zvýšení efektivnosti a ekonomie jeho provozu“). Základním cílem tohoto projektu bylo výrazné zlepšení technických, provozních a ekonomických parametrů letounu, zvýšení bezpečnosti provozu letounu, snížení negativního vlivu na životní prostředí a snížení pracnosti výroby letounu.

Na projektu MOSTA, který vznikl za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu (dále MPO) v programu TIP, spolupracovali: Avia Propeller, s.r.o., EVEKTOR, spol. s r.o., GE Aviation Czech s.r.o, VR Group, a.s., JIHLAVAN, a.s., Jihostroj, a.s., MESIT přístroje spol. s r.o., SVÚM, a.s., UNIS, a.s., Vysoké učení technické v Brně, Aero Vodochody, a.s. a VZLÚ a.s.

Celkové náklady na tento projekt dosáhly přes 568 milionů korun včetně prostředků podpory MPO - kolem 237 milionů korun. Oficiálně byl projekt ukončen 29. 3. 2017.

„Jedná se o úspěšné ukončení zcela ojedinělého projektu, který byl náročný jak po stránce technické tak i   organizační“, konstatuje generální ředitelka společnosti Aircraft Industries, Ilona Plšková. „Tento úspěch je zřejmou demonstrací kompetencí České republiky v oblasti letecké výroby a otevírá nové možnosti k dalšímu prohloubení spolupráce na evropské i světové úrovni.“

„L 410 NG vyniká celou řadou výhod ve srovnání v současnosti již vyráběným modelem L 410 UVPE20“, zdůrazňuje vedoucí projektu L 410 NG Miroslav Pešák. „Byl dvojnásobně zvětšen zavazadlový prostor, letoun může přepravit o 400 kg více nákladu. Letoun má k dispozici nové integrální křídlo s téměř dvojnásobným objemem palivových nádrží. Dolet vzrostl na téměř dvojnásobek (až 2 570 km),
vytrvalost je až 10,5 hodiny.“

Letoun má výkonnější pohonnou jednotku s motory GE H85-200 se vzletovým výkonem 850 HP
(koňských sil) a s vrtulemi AV 725. Motor je vybaven novým reduktorem, který v důsledku nižších otáček vrtule umožní snížení hluku. L 410 NG dosahuje vyšší cestovní rychlosti až 417 km/h TAS („true air speed“ = skutečná rychlost). S cílem zvýšení bezpečnosti letu a snížení zátěže posádky byla modernizována pilotní kabina technologií Glass Cockpit od společnosti Garmin, konkrétně avionikou G3000.

„Inovovaný model L 410 NG bude mít větší potenciál právě u zákazníků požadujících lety na delší vzdálenosti případně patrolovací lety“, upřesňuje generální ředitelka Aircraft Industries, a.s., Ilona Plšková a dodává: „Vzhledem k lepším charakteristikám letounu a vyššímu komfortu ve srovnání s předchozím modelem očekáváme větší zájem u zákazníků po celém světě“. Uplatnění L 410 NG rovněž předpokládá zejména v ostrovních státech jako je například Indonésie, Papua Nová Guinea a Japonsko, kde je tankování na vzdálenějších ostrovech problematické, a proto je dlouhý dolet jednou z nejdůležitějších podmínek. Potenciál vzhledem ke vzdáleným tratím bez možnosti tankování na cílovém letišti je rovněž například v Indii nebo Mongolsku, kde může být využit důlními společnostmi pro přepravu pracovníků a nákladu do nedostupných těžebních oblastí.

06.04.2018

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...