1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Společnost Czech Airlines Technics staví lakovnu letadel, otevře se na podzim

Plane engine1Praha - Dceřiná společnost Letiště Praha, Czech Airlines Technics, staví na ruzyňském letišti lakovnu letadel. Stavba za 75 milionů korun začala v dubnu, skončit má v říjnu. Společnost tedy od podzimu začne leteckým společnostem nabízet také lakování letadel.

O stavbě společnost rozhodla kvůli zvýšené poptávce a předpokládá zakázky na lakování 25 letadel za rok. Vyplývá to z tiskové zprávy Czech Airlines Technics.

"Tato nová služba nám umožní stát se takzvaným One stop shopem. Tedy místem, kde bude možné provést požadovanou údržbu a opatřit letadlo novým lakem bez nutnosti přeletu," uvedl předseda představenstva společnosti Petr Doberský. Absence lakovny podle něj firmu znevýhodňovala ve výběrových řízeních. "Lakování je samozřejmě velmi atraktivní především pro leasingové společnosti, které tuto službu ocení při předávkách letadel novým klientům," dodal.

Nová lakovna bude stát na místě hangáru S, který byl otevřen v roce 2018. Hangár má 2100 metrů čtverečních a doposud se využíval pro potřeby traťové údržby, tedy údržby ranvejí. Přestavba hangáru zahrnuje instalaci vzduchotechniky a dalšího potřebného vybavení. Po dokončení přestavby bude lakovna půl roku fungovat ve zkušebním režimu, aby úřady mohly ověřit bezpečnost provozu.

Dceřiná společnost pražského letiště loni poprvé od pandemie covidu-19 hospodařila se ziskem, vykázala čistý zisk 41 milionů korun. "Věřím, že finanční zotavování společnosti bude pokračovat a spolu s novou lakovnou bude dobrým signálem pro potenciálního strategického partnera, kterého jsme začali hledat v loňském roce," řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Letiště podle něj vyhodnocuje nabídky, ze kterých nového strategického partnera vybere.

V hlavní sezoně od října do května se firma věnuje zejména zakázkám dlouhodobých klientů, jako jsou dopravci Transavia, Austrian Airlines nebo Finnair. Mimo hlavní sezonu pracuje hlavně na zakázkách leasingových společností. V roce 2023 společnost realizovala celkem 76 revizí těžké údržby na letadlech typu B737, B737 MAX, A320 Family a A321neo.

Společnost se zaměřuje také na údržbu ranvejí nebo podporu provozovatelů. V roce 2018 začala s prodejem spotřebního materiálu, jako jsou náhradní díly na letadla, a spustila zákaznický portál e-CSAT.com.

30.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...