1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V USA prý testují nový průzkumný bezpilotní letoun

pilotless aircraftWashington - Americké armádní letectvo testuje nový průzkumný bezpilotní letoun. Podle agentury Reuters to napsal časopis Aviation Week, který se odvolává na zdroje z ministerstva obrany a zpravodajských služeb.

Stroj označovaný jako RQ-180 vyvinula americká společnost Northrop Grumman Corporation. Má prý špičkové snímače a zařízení pro sledování. Mohl by prý být použit i v případě elektronických útoků.

Časopis tvrdí, že o zakázku na bezpilotní letoun se ucházely i jiné společnosti včetně výrobců Boeing Company a Lockheed Martin Corporation. Lockheed Martin vyrábí menší a méně utajovaný průzkumný letoun RQ-170. Jeden z takových strojů, RQ-170 Sentinel, v prosinci 2011 při průzkumném letu v Afghánistánu kvůli technické chybě vnikl do íránského vzdušného prostoru a zřítil se na východě země. Teherán tehdy žádost Washingtonu o jeho navrácení odmítl.

Northrop údajně zakázku v objemu dvou miliard dolarů (40 miliard Kč) získal v roce 2008. Projekt RQ-180 prý letectvo Spojených států financovalo z tajného rozpočtu. Letoun nahradí průzkumné stroje Lockheed SR-71, které byly vyřazeny v roce 1998. Pro vojenské mise by s ním prý armáda mohla počítat do roku 2015, tvrdí také časopis.

Reuters poznamenal, že americké vzdušné síly se od operací ve spíše shovívavém prostředí nad Irákem a Afghánistánem obracejí k činnosti ve vzdušném prostoru, kam jim je přístup "odepřen". Nový stroj by jim prý v této souvislosti pomohl pomoci.

09.12.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...