1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Zisk evropského výrobce letadel Airbus loni prudce vzrostl

airbus logo1Mnichov - Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group loni zvýšil čistý zisk o téměř 60 procent na 2,3 miliardy eur (63 miliard Kč), a to navzdory problémům s projektem vojenských transportních letadel A400M.

Tržby stouply o pět procent na 60,7 miliardy eur. Firma uvedla, že hodlá akcionářům vyplatit rekordní dividendu.

Airbus již dříve oznámil, že loni dodal zákazníkům rekordních 629 letadel. Zaostal však za americkým konkurentem Boeing, jehož dodávky dosáhly 723 letadel.

Nová zpoždění při výrobě letounů A400M snížily zisk Airbusu o 551 milionů eur. Firma kvůli těmto problémům v lednu vyměnila šéfa programů vojenských letadel, upozornil list The Wall Street Journal.

Provozní zisk bez zahrnutí jednorázových položek loni stoupl o více než polovinu na čtyři miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí se zvýšil o 21 procent na 1,476 miliardy eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 1,272 miliardy eur.

Letos firma počítá s dalším růstem tržeb a s mírným zvýšením provozního zisku bez zahrnutí jednorázových položek. Dividendu chce letos zvýšit o 60 procent na 1,2 eura na akcii.

10.03.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...