1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Honda bude mít poprvé ve správní radě ženu

honda logo 1Tokio - Japonská automobilka Honda Motor se rozhodla svoji správní radu, která byla dosud složená jen z japonských mužů, nyní rozšířit o jednu ženu. Novou členkou správní rady se má stát odbornice na technologie Hideko Kuniiová (66).

Cílem tohoto kroku je změnit vnímání firemní kultury automobilky, která je podle agentury Reuters nyní považována za úzkoprsou.

Honda rovněž oznámila, že jedním z jejích 23 provozních ředitelů se nově stane cizinec, a to Brazilec japonského původu Issao Mizoguči (54). Funkce se ujme od 1. dubna. Mizoguči nyní zastává funkci viceprezidenta pro Jižní Ameriku.

Správní rada Hondy má celkem 13 členů. Kuniiová bude ředitelkou, která ve firmě nebude mít výkonnou funkci. Tyto posty jsou ve správní radě dva. Její jmenování musí ještě schválit valná hromada akcionářů, která se sejde v červnu.

Japonské společnosti se dostaly doma v Japonsku pod zvýšený tlak kvůli tomu, že do svého čela prosazují pouze japonské muže. Uvedení žen do vedoucích pozic ve firmách je jedním z bodů politiky oživení skomírající japonské ekonomiky premiéra Šinzóa Abeho.

Honda je třetí největší automobilkou v Japonsku a spolu s výrobcem spotřební elektroniky Sony byla dlouho považována za průkopníka globalizace mezi japonskými společnostmi. Jako první japonská firma začala Honda již v roce 1982 montovat vozy v USA a nyní vyrábí a prodává zhruba 80 procent vozů v zahraničí.

Podle vládního úřadu pro rovnost pohlaví tvoří ženy pouze sedm procent zaměstnanců Hondy v Japonsku. Z toho v manažerských pozicích mají ženy podíl pouze 0,7 procenta.

Honda si loni stanovila za cíl zvýšit do března 2017 celosvětový prodej aut na šest milionů ročně. To je o 50 procent více, než Honda prodala v loňském fiskálním roce.

Konkurenční automobilky Toyota a Nissan v současnosti ve správní radě žádnou ženu nemají.

28.02.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...