1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Potravinářská firma LA Food plánuje na Uherskohradišťsku stavbu výrobní haly

LA FOOD buildingKostelany nad Moravou - Potravinářská firma LA Food plánuje letos v Kostelanech nad Moravou na Uherskohradišťsku stavbu výrobní haly. Vznikne jako přístavba dosavadní provozovny. Celá stavba včetně nové automatizované linky vyjde přibližně na 60 milionů korun, firma na ni nečerpá žádnou dotaci.

Nové prostory by měly přinést deset kvalifikovaných pracovních míst, sdělil ČTK jednatel podniku Antonín Zapletal.

Zahájení výstavby haly o rozloze 4500 metrů čtverečních předpokládá LA Food v druhé polovině roku. Hotová by měla být v listopadu. Pokud firma dostane od distributora energií povolení k vybudování solární energie bez přetoku, plánuje na střechu objektu umístit fotovoltaickou elektrárnu.

Solární panely by měly mít srovnatelný výkon jako elektrárna, která od loňska funguje na střeše dosavadní provozovny. Jde o panely o celkovém výkonu 50 kilowatt-peaků (kWp). "Potravinářská výroba je energeticky náročný provoz, který zároveň disponuje ideální plochou pro umístění fotovoltaiky. Proto i na nově projektovaných výrobních a skladovacích prostorech počítáme se zajištěním obnovitelných energetických zdrojů," uvedl Zapletal.

Na halu umístila loni firma celkem 108 solárních panelů. Investice dosáhla dvou miliónů korun. "Zapojení proběhlo v květnu loňského roku. Úspora elektrické energie je 30 procent ročně," řekl Zapletal.

Od počátku zprovoznění fotovoltaiky dosáhla úspora 95.000 korun. Za 12 měsíců představovala kolem 48 megawatthodin (MWh) vyrobené energie. Práce spojené se stavbou a zpevněním střechy trvaly dva měsíce a administrativa zabrala pět měsíců. Po dobu stavebních prací a instalace panelů nemusela společnost přerušit provoz ani výrobu.

"Vlastní zdroj energie může pokrýt třetinu naší spotřeby, která byla vypočítaná na 50 kWp. V době provozu, tedy v průběhu pracovního týdne, přebytky nemáme. Ty vznikají během víkendu, kdy se u nás nevyrábí. Nemůžeme je ale vracet zpět do sítě, a to z kapacitních důvodů provozovatele," uvedl Zapletal. Na fotovoltaiku podle něj firma čerpala dotaci.

Společnost LA Food byla založena v roce 2004, sídlí v Napajedlech na Zlínsku. Pracuje v ní téměř 90 zaměstnanců. V nabídce má 250 druhů potravinářských výrobků ze 60 různých surovin. Jde především o rýži, luštěniny, jáhly, pohanku, bulgur, chia semínka nebo těstoviny. Výrobky distribuuje pod vlastní značkou Menu Gold nebo pod značkami privátních řetězců.

V listopadu 2016 zahájila firma provoz ve vlastním areálu v průmyslové zóně v Kostelanech nad Moravou. V roce 2020 dokončila dostavbu zatím posledních logisticko-výrobních prostor, které aktuálně čítají 11.000 metrů čtverečních. Kromě tuzemského trhu dodává LA Food své výrobky také do zemí Evropské unie. Předloni vykázal podnik tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží zhruba 696,3 milionu korun a čistý zisk téměř 32,4 milionu korun.

04.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...