1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

General Motors zvýšil čtvrtletní zisk o 37 procent, hlavně díky Severní Americe

general motors logo company
Detroit - Americká automobilka General Motors ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 36,6 procenta na 3,31 miliardy USD (82,2 miliardy Kč). Přispěla k tomu zejména Severní Amerika, firmě pomáhá především zájem o ziskovější sportovně-užitkové vozy (SUV) a pick-upy.

Střešní fotovoltaika na skladu Billy v Modleticích ušetří 4,5 mil. Kč ročně

solar panels2
Modletice - Kolem 4,5 milionu korun za elektrickou energii ušetří ročně firma Billa v centrálním skladu v Modleticích nedaleko Prahy díky střešní fotovoltaické elektrárně. Solární elektrárna o celkovém výkonu jeden megawatt (MW) vyrobí 1084 MWh elektřiny za rok a odhaduje se, že pokryje přibližně 22 procent spotřeby skladu.

V Litomyšli vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku

Litomyšl (Svitavsko) 25. října (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku vznikla jedna z prvních biometanových stanic v Česku. Je ve zkušebním provozu. Vyrábí elektřinu a k tomu čistí bioplyn na biometan. Vtlačuje ho do plynárenské rozvodné sítě a zásobuje novou čerpací stanici na zemní plyn. Investiční náklady činily 50 milionů korun, uvedlo des Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl v tiskové zprávě.

Zemní plyn stanice vyrábí z bioplynu, který pochází z odpadů živočišné a rostlinné zemědělské výroby a následně ho vtláčí do plynárenské sítě Gasnet. Součástí je i plnicí stanice na stlačený plyn (CNG) v přilehlém areálu v obci Dolní Újezd. Stanice je inovací původní bioplynové stanice v areálu družstva. Bioplyn už tak nemusí být využíván pouze při kogenerační výrobě elektřiny a tepla.

Investici za více než 50 milionů korun v praxi zajistily společnosti Hutira – Brno a Hutira green gas. V Česku jde podle družstva o první technologii výroby biometanu, která je propojena se zemědělskou bioplynovou stanicí, plničkou CNG i vtláčením plynu do plynárenské sítě. "Zahájení běžného provozu je plánováno na prosinec tohoto roku," řekl Ivo Hutira, jednatel společnosti Hutira – Brno.

Družstvo se rozhodlo pro inovaci v roce 2019. Hlavním důvodem bylo maximální využití energie z bioplynu. "Kogenerace má z hlediska výroby elektřiny účinnost jen okolo 35 procent. Dalších 30 procent je pak v teple, pro které například v létě nemáme využití. Když nyní poputuje do plynárenské sítě biometan, zákazníci naší energie využijí mnohem více," řekl ředitel Zemědělského družstva chovatelů a pěstitelů Litomyšl Jan Pechanec.

Technologie je soubor několika zařízení. Surový bioplyn nejprve míří do tzv. jednotky předúpravy, kde se zbavuje vlhkosti a sulfanu. Odtud následně putuje do upgradingové jednotky s třístupňovou membránovou separací, která bioplyn upravuje na biometan v kvalitě zemního plynu. Stanice by měla za deset let zpracovat 30,6 milionu krychlových bioplynu, ročně to znamená 1,7 milionu metrů krychlových biometanu.

03.11.2022 Zdroj: ČTK

 

Firmě Aircraft Industries loni klesly tržby na 1,807 mld. Kč, prodala 11 letadel

aircraft industries let logo
Kunovice - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni utržil přes 1,807 miliardy korun, zhruba o 474,6 milionu korun méně než v roce 2020. Firma loni dodala zákazníkům 11 letadel, předloni to bylo 15 strojů. Zisk společnosti za rok 2021 činil zhruba 54 milionů korun, o rok dříve přesáhl 271 milionů korun.

Orlen kritizuje podobu daně z mimořádných zisků

oil terminal
Praha - Společnost Orlen Unipetrol, která v Česku provozuje mimo jiné rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, považuje vládní návrh daně z mimořádných zisků za neadekvátní. Firma argumentuje nutnými investicemi do zbavení se závislosti na ruské ropě.

Pardubický kraj chce víc spořit energie, pořídí LED svítidla do svých budov

bulb 1
Pardubice - Pardubický kraj investuje do opatření, která mají snížit v krajských budovách spotřebu energií, přes 55 milionů korun. Vymění žárovky za LED, obmění staré kotle, spotřebiče nebo zrekonstruuje vzduchotechniku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Hejtmanství reaguje na prudký růst cen energií.

Ve slapské vodní elektrárně skončila modernizace, přibyla turistická atrakce

water energy
Štěchovice - Ve slapské vodní elektrárně skončila modernizace. Oběžné kolo turbíny, které dosloužilo, se stává novým turistickým cílem v Třebenicích, které jsou místní částí Štěchovic u Prahy. Druhý blok elektrárny a další dvě soustrojí nechala energetická společnost ČEZ v uplynulých měsících komplexně obnovit.

Aero Vodochody pracuje na modernizaci a vývoji L-159, vzlétl prototyp L-159 T2X

aero vodochody logo
Odolena Voda - Aero Vodochody pracuje na modernizaci a vývoji lehkého bojového letounu L-159. Minulý týden vzlétl prototyp L-159 T2X s novými avionickými systémy a klíčovými konstrukčními prvky. Práce na jeho přípravě trvaly čtyři roky.

Jihokorejské automobilce Hyundai ve čtvrtletí klesl zisk, zlepšila ale výhled

hyunday i 10
Soul - Jihokorejské automobilce Hyundai Motor ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 5,1 procenta na 1,41 bilionu wonů (24,3 miliardy Kč). Přispěla k tomu jednorázová rezerva 1,36 bilionu wonů, kterou si firma dala stranou na úhradu nákladů souvisejících s problémy s kvalitou motorů. Automobilka o tom informovala ve zprávě o svém hospodaření.

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...