1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Brněnská stavební firma OHLA ŽS loni zvýšila zisk o 65 procent na 348 milionů Kč

steel constructionBrno - Brněnská stavební společnost OHLA ŽS vykázala v loňském roce zisk po zdanění ve výši 348 milionů korun, což meziročně představuje nárůst o 65 procent. Tržby společnosti vzrostly o pět procent na 10,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

 

V letech 2015 až 2017 stavební firma, která patří mezi pět největších v zemi, vykazovala opakovaně ztrátu. Poté, co podstoupila reorganizaci, se v roce 2018 vrátila k zisku.

"Ačkoliv se mluvilo o všeobecném útlumu stavebního průmyslu, je možné zmínit některé pozitivní trendy. Například komerční výstavba kancelářských budov a obchodních center stejně jako investice do dopravní infrastruktury na vládní úrovni zaznamenaly rozvoj. Z ekonomického hlediska navíc vstupovala společnost do roku 2023 s velmi dobrou zásobou práce, která vytvořila solidní předpoklad pro splnění plánu tržeb. Predikce ekonomického vývoje stavebnictví pro rok 2023 nebyla pozitivní, a proto jsem nesmírně rád, že naše společnost pokračovala v konstantním růstu," uvedl ve zprávě generální ředitel Roman Kocúrek.

Vedení firmy uvedlo, že v průběhu loňského roku firma dokončila 79 projektů v celkové výši 16,9 miliardy korun, mimo jiné šlo o modernizace železničních tratí Sudoměřice-Votice a Adamov-Blansko, rekonstrukci stravovacího provozu a energocentra Nemocnice Jihlava, přístavby, nástavby a stavební úpravy pavilonu CH Nemocnice České Budějovice nebo rekonstrukci a přístavbu Areálu UK Jinonice v Praze.

"V uplynulém roce jsme navázali na vysokou úspěšnost obchodní a nabídkové činnosti z předchozích let, což se promítlo v získání 80 nových stavebních zakázek. Oproti roku 2022 vzrostl objem nově podepsaných smluv o dílo o osm procent," uvedlo vedení společnosti.

Vzhledem k trvale nízké míře nezaměstnanosti se OHLA ŽS stále intenzivně věnuje náboru nových zaměstnanců, kterých v průběhu roku nastoupilo 200, počet zaměstnanců na konci toku byl 1364, z toho 748 zaměstnanců na technických, administrativních a vedoucích pozicích a 616 v dělnických profesích.

Akciová společnost OHLA ŽS je přímým nástupcem státního podniku Železniční stavitelství Brno. Podnik vznikl v roce 1952 a jeho posláním bylo zajišťovat stavební práce pro tehdejší Československé státní dráhy, tedy výstavbu, rekonstrukce a opravy železničních tratí a budov. V současnosti je vlastníkem OHLA ŽS španělská stavební skupina OHLA (Obrascón Huarte Lain). Brněnská firma nesla název OHL ŽS, od října 2021 ho změnila v souladu se změnou názvu své mateřské společnosti.

25.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...