1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Česká stavební výroba v březnu zaznamenala největší meziměsíční propad v EU

house construction1Praha - Česká stavební výroba v březnu zaznamenala nejvýraznější meziměsíční propad z 18 měřených členských států Evropské unie. Za Českem s poklesem 7,8 procenta se umístilo v těsném závěsu Slovensko a Slovinsko.

V meziročním srovnání v ČR klesla stavební produkce o 8,3 procenta a v pomyslném žebříčku měřených států se umístila na třetí nejhorší příčce po Polsku a Slovinsku. Vyplývá to ze zveřejněných dat Eurostatu. Průměrně v březnu meziměsíčně stavebnictví v EU kleslo o 0,7 procenta, v eurozóně ale o 0,1 procenta vzrostlo.

Důvodem poklesu březnové stavební výroby v ČR bylo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který Eurostatu data zprostředkovává, oslabení jak pozemního stavitelství, do kterého spadá například stavba budov, tak zpomalení výstavby inženýrské, tedy například dopravní a energetické infrastruktury. Podle analytiků, které ČTK oslovila už dříve, byl výsledek zklamáním. Na vině byly podle nich stále vysoké úrokové sazby, zdlouhavé povolovací procesy a nejistota investorů začínat nové projekty. Zatímco tak v Česku pozemní stavitelství kleslo meziročně o 11,1 procenta a inženýrské o 0,9 procenta, v EU průměrně stavba budov klesla o 5,2 procenta, a inženýrská výstavba naopak o 2,7 procenta vzrostla.

"ČR s poklesem stavebnictví téměř o osm procent se evropským číslům vymyká. Přece jen prochází o něco podstatnějším útlumem pozemního stavitelství, za kterým můžeme hledat omezenou výstavbu komerčních i bytových nemovitostí v důsledku drahého financování nebo opatrnosti samotných investorů a věřitelů," uvedl ekonom a analytik banky Creditas Petr Dufek. Inženýrskému stavitelství se podle něj v EU a v Česku více daří také díky větším investicím veřejného sektoru, což je podpořeno také využíváním zdrojů z evropského Fondu obnovy.

V meziměsíčním srovnání se v březnu stavební výrobě nejvíce dařilo Rumunsku, kde vzrostla o 9,1 procenta. S výrazným odstupem pak následovaly Francie, kde byl zaznamenán růst o 1,1 procenta, a Německo s Belgií, kde v obou případech produkce vzrostla o procento. V Belgii se nejvýrazněji zlepšila stavební produkce také meziročně, a to o 7,3 procenta. Po ní následovala Itálie s růstem 3,8 procenta a Bulharsko s růstem 3,6 procenta.

Stavební produkce v ČR v březnu klesla po únorovém meziměsíčním růstu o 4,7 procenta, což byl naopak jeden z nejlepších výsledků mezi měřenými státy EU. Stejně tak se Česku dařilo v únoru ve stavebnictví také v porovnání s loňským rokem. Důvodem byly podle ČSÚ hlavně silná inženýrská výstavba, teplé počasí, ale také nízká meziroční srovnávací základna. Podle analytiků pak stavebnictví oživilo také snížení úrokových sazeb. Zároveň ale odborníci upozorňovali na to, že pokleslo pozemního stavitelství, a investoři jsou tak v tomto segmentu očividně stále opatrní.

03.06.2024 Zdroj: ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...