Kvalita staveb výrazně klesá, přiznávají stavební firmy
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavebnictví
Praha - Kvalita stavebních prací i nadále klesá. Většina stavebních společností (60 procent) působících na českém trhu totiž přiznává, že staví na takzvané "hranici bezpečné ceny".
Vyplývá to ze specializované analýzy společností CEEC Research a KPMG Česká republika, kterou má ČTK k dispozici. Analýza zahrnuje názory více než 100 ředitelů stavebních firem.
Za bezpečnou se považuje taková cena, za níž je stavba postavena tak, aby byla v době předání uživatelům bezproblémová. Až 14 procent oslovených ředitelů dokonce prozradilo, že jejich firma staví už pod hranicí bezpečné ceny. Jen každá čtvrtá firma uvádí, že se pohybuje nad touto hranicí.
"Je to dlouhodobě neudržitelný problém, který povede k řetězovému krachu velkého množství stavebních firem. Až tímto způsobem dojde k redukci stavebních kapacit na trhu, půjdou ceny stavebních prací nahoru, a ti kteří přežijí, budou moci realizovat ozdravný proces svých firem," předpovídá další vývoj předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural.
Krachy prvních stavařů se už na trhu prý projevily. "Dodávají se nekvalitní stavby, stavební firmy krachují, kvalifikovaní pracovníci odcházejí v lepším případě do jiných oborů, v tom horším na úřad práce. Investoři mají rozestavěné projekty, u kterých jim zkolaboval dodavatel," tvrdí obchodní ředitel společnosti PSG - International Aleš Ullmann.
Stavebnictví však ani letos nečeká lehký rok, bankroty firem prý budou pokračovat. "Aktuální počet stavebních firem a celkový objem nabízených stavebních kapacit na trhu neodpovídá poptávce po stavebních pracích. V současnosti je na trhu dokonce více firem než v roce 2008, kdy byl sektor na vrcholu. To vytváří samozřejmě enormní tlak na cenu. Redukce na straně nabídky je nezbytná, bez ní k ozdravení sektoru nedojde a budeme čím dál častěji slýchat: ještě pár takovýchto 'vítězství' a bude to náš konec," popsal situaci na trhu ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
Podle Pavla Klimenta, partnera odpovědného za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG Česká republika, nabídka stavebních zakázek na úrovni nebo dokonce pod úrovní nákladů často souvisí s cílem udržet nebo rozšířit tržní podíl společnosti v očekávání, že budoucí silná pozice tento vklad zúročí. "Problémem je, pokud se takový přístup stává dlouhodobým a je v rozporu s finanční kondicí stavební společnosti. V řetězci stavebních firem jsou to obzvláště subdodavatelé, jejichž situace se může stát nezvladatelnou v důsledku příliš malých finančních rezerv," upozornil Kliment.
05.03.2014 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Pražská plynárenská bude v příštích deseti letech…
Category: Energetika
Praha - Pražská plynárenská bude v příštích minimálně deseti letech odebírat plyn z Norska. Společnost uzavřela…
Šéf japonské prefektury souhlasí s restartem nejvě…
Category: Energetika
Tokio - Guvernér japonské prefektury Niigata Hidejo Hanazumi se rozhodl schválit obnovení provozu největší jade…
Výrobce obkladů značky Rako uzavře závod v Podbořa…
Category: Firmy
Podbořany - Výrobce keramických obkladů a dlažeb značky Rako, firma Lasselsberger, uzavře v prosinci závod v Po…
Volkswagen a Rivian vyvíjejí technologii pro elekt…
Category: Automobilový průmysl
Berlín/Palo Alto - Německá automobilka Volkswagen a rival Tesly Rivian začnou na konci roku testovat první auta…
Toyota otevřela v USA továrnu na baterie a slíbila…
Category: Automobilový průmysl
New York - Japonská automobilka Toyota Motor zahájila výrobu ve své nové továrně na baterie ve Spojených státec…

Připojte se: