1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Lasselsberger Plzeň prodal 20 mil. m2 keramických obkladů, meziročně o 5 pct víc

Lasselsberger 16Plzeň - Plzeňská skupina Lasselsberger, největší výrobce keramických obkladů v ČR, prodala loni 20 milionů metrů čtverečních keramických obkladů, meziročně o pět procent více. Jako jeden z mála evropských výrobců, který vyváží zhruba 70 procent produkce do více než 90 zemí, zaznamenala meziroční nárůst.

Většina italských a španělských továren byla meziročně v minusu, řekl ČTK jednatel Roman Blažíček. Společnost proto očekává, že letos dosáhne růstu do pěti procent.

"Prodeje se za poslední dva roky potýkaly s poklesem. Loňský rok přinesl podobné výsledky jako 2023. Situace se sice dále nezhoršovala, ale ve srovnání s obdobím před krizí jsme zaznamenali pokles o 25 až 30 procent v technických jednotkách," uvedl Blažíček. Navzdory tomu, že v době krize vzrostly náklady, firmě se podařilo mírně zvýšit marži. Znamená to, že hospodářské výsledky výrazně neklesaly.

Lasselsberger doufá, že se letos český trh, kde firma drží tržní podíl kolem 35 procent, začne oživovat. "A doufáme také v oživení Evropy, kde je pokles podobný jako v Čechách 25 až 30 procent," řekl Blažíček. Skupina si díky podobnému propadu prodejů v ČR i Evropě udržuje stabilní tržní podíly na hlavních trzích a věří v posílení. "Pozitivní signály přicházejí ze severní Evropy. V Norsku, Švédsku a Finsku, kde máme silné zastoupení, očekáváme mírný růst. Zajímavou dynamiku vidíme ve Francii. Ale naopak Německo se potýká s výrazným poklesem," uvedl.

Lasselsberger získal letos zakázky mimo Evropu - na Blízký východ, do Afriky i Jižní Ameriky. Jsou to nemocnice, hotely, infrastrukturní stavby. Nejde o nové trhy, ale podnik se na ně vrací. "V době energetické krize, kdy šly náklady dramaticky nahoru, jsme byli nekonkurenceschopní. Teď se situace stabilizovala, a tak občas nějaké projekty získáme. Ale ve výrazně menší míře než před krizí," dodal.

Podle Blažíčka se v posledních dvou letech ekonomickými podmínkami přibrzdila bytová výstavba v ČR. "Snaha developerů ji rozhýbat začíná být vidět, ale stále nejsme na úrovni let 2018 a 2019, kdy výstavba bytů prosperovala," řekl. Privátní investoři přibrzdili své aktivity a teď se opatrně rozhodují, zda nastal pravý čas pro investice. "Infrastrukturní projekty jsou na tom lépe. Státní fond dopravní infrastruktury posiluje a stavebnictví, naštěstí, díky tomu dostává injekci. Je velmi důležité, že i municipalita, zejména některá města, jsou schopna pokračovat v investicích," uvedl. Investice podle Blažíčka zůstávají na podobné úrovni, ale z pohledu výkonů a spotřeby materiálů je to o 20 až 30 procent méně než před třemi až pěti lety kvůli rostoucím cenám. Za stejné peníze teď postavíme méně, dodal.

Navíc stále posilují dovozy z Indie, Číny, Turecka i Vietnamu a Brazílie do Evropy. "Jen u nás je nárůst indických dovozů o 100 procent, v Evropě to je za pět let z jednoho procenta tržního podílu na sedm osm procent. Trend je dramatický a zatím nezastavitelný, protože Evropská komise tvrdí, že cla mezi sedmi až deseti procenty nelze zvýšit, pokud chceme dodržovat pravidla Světové obchodní organizace. Nemáme žádné možnosti, jak se bránit," řekl. Asijské země razantně konkurují nízkými náklady na energie a pracovní sílu. "Regulatorní náklady v Evropě dramaticky rostou, zatímco v těchto zemích prakticky neexistují. U nás je ochrana životního prostředí prioritou, ale v Indii se na ni vůbec nehledí," dodal.

21.03.2025 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...