1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Na jih od Brna se má otevřít další lom na štěrkopísek, těžba má trvat deset let

Macarthur CoalVranovice - V nivě řeky Svratky na jih od Brna by se měl otevřít další z mnoha lomů na štěrkopísek. O povolení usiluje v katastru Vranovic severozápadně od obce majitel pozemků, společnost Agro Klimus. Jde o pozemek o rozloze 24 hektarů, přičemž těžit se má na 17 hektarech, zbytek bude tvořit zázemí lomu.

Celková zásoba lomu je 500.000 metrů krychlových štěrkopísku a při předpokládané roční těžbě 50.000 metrů krychlových by se těžilo deset let, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Přestože investor teprve žádá o posouzení vlivů na životní prostředí, z dokumentu vyplývá, že by chtěl začít těžit už letos. Jelikož jde o zemědělsky obdělávané pozemky, musí nejprve zajistit skrývku ornice. Hmotnost zásoby štěrkopísků se odhaduje na 900.000 tun. Těžit se má do maximální hloubky pěti metrů a tři roky po otvírce se předpokládá postupné zavážení lomu inertním odpadem. Zavážka stejně jako těžba by měla trvat deset let a poté má následovat rekultivace a obnova do takové míry, aby se dala půda znovu obdělávat. Niva Svratky na jih od Brna je bohatá na sedimenty, které se zde ukládaly po tisíce let.

Podle předpokladů by se měla vytěžená hornina ze dvou třetin vozit zákazníkům přímo a zhruba třetina by se měla nejprve zpracovávat v mobilní třídičce, která bude součástí zázemí lomu. Po štěrkopísku je stále velká poptávka ve stavebnictví a odborníci již několik let uvádějí, že po roce 1989 se otevírá minimum nových lomů, zatímco staré se dotěžují a zavírají a že se může stát, že štěrkopísků může být lokálně nedostatek.

Firma Agro Klimus nemá vlastní webové stránky, poslední zprávy o hospodaření jsou ve Sbírce listin z roku 2019, za roky 2020 a 2021 zatím chybí. Tržby mezi lety 2017 až 2019 se pohybovaly mezi 2,2 a 3,7 milionu korun a jen v roce 2018 byla společnost v zisku 1,5 milionu. V roce 2019 činila ztráta 6,2 milionu, v roce 2017 jeden milion korun.

22.03.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...