Spotřeba cementu loni zůstala stejná jako v roce 2023, kdy ale klesla o 20 pct
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavebnictví
Praha - Spotřeba cementu loni v Česku zůstala zhruba stejná jako v roce 2023. V předloňském roce ale klesla meziročně o 20 procent, a i v roce 2024 tak byla slabá. Domácí spotřeba cementu se v posledních letech různě měnila, pohybovala se kolem 3,3 milionu tuny. ČTK to sdělil výkonný tajemník Svazu výrobců cementu Jan Gemrich.
Podle dat Cenové soustavy ÚRS cement loni meziročně zdražil o 2,5 procenta. Z posledních dat soustavy vyplývá, že v lednu zdražil cement oproti loňskému prosinci o 0,5 procenta.
Také vývoz a dovoz cementu loni zůstal meziročně neměnný a v obou případech činil podle dat svazu zhruba deset procent celkové výroby. Podle Gremlicha za nimi byly nikoliv cementárny, ale stavební společnosti, které staví na zahraničních stavbách. Podle internetové nabídky různých prodejců stavebnin v současnosti stojí 25 kilogramů cementu přibližně 110 až 160 korun podle typu a značky.
Cement je důležitou složkou betonů nebo malty, které slouží jako pojivo na stavbách. Podle dat ÚRS soustavy čerstvý beton v lednu zdražil meziměsíčně o 1,3 procenta. Ze všech měřených položek pak nejvýrazněji první měsíc v letošním roce zdražilo oproti loňskému prosinci betonové ztracené bednění, a to o 7,2 procenta. Ceny suchých směsí na beton nebo maltu a omítku ale začátkem roku zůstaly meziměsíčně bez změny.
Výrobci cementu v posledních letech podle tajemníka svazu investují do dekarbonizace a modernizace podniků, přestože to je v současnosti vzhledem k poklesu stavební aktivity a k vysokým cenám energií obtížné. "Veškeré investice pro přípravu dekarbonizačních aktivit jsou vlastního charakteru, maximálně s výjimečným přispěním Modernizačního fondu," dodal Gremlich.
Podle dat Českého statistického úřadu stavební výroba v Česku loni meziročně klesla o 2,4 procenta, tedy stejně jako v roce 2023. Stavebnictví tak kleslo druhý rok po sobě. Loni k tomu přispělo zejména pozemní stavitelství, tedy stavby budov. V loňském prosinci se stavební produkci dařilo a její meziroční růst zrychlil na 9,7 procenta z listopadových 2,5 procenta. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 4,5 procenta.
27.03.2025 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Vodovody a kanalizace Zlín chystají příští rok rek…
Category: Energetika
Zlín - Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají příští rok rekordní investice ve výši téměř 375 milionů korun.…
Britský ropný obr BP bude mít poprvé v čele ženu,…
Category: Energetika
Londýn - Britský ropný gigant BP nově povede Meg O'Neillová (55), která je nyní ředitelkou australské společnos…
KHNP chce v příštím roce uzavřít další dvě desítky…
Category: Energetika
Praha - Korejská společnost KHNP chce v příštím roce uzavřít s českými firmami další více než dvě desítky kontr…
Firma Eltra z EP Industries dokončila na Slovensk…
Category: Doprava
Bratislava/Humenné - Slovenská firma Eltra z české skupiny EP Industries dokončila elektrifikaci 33,5 kilometru…
Poličský výrobce hasičské techniky dodá na Sloven…
Category: Firmy
Polička - Zakázka pro ministerstvo vnitra na Slovensku bude v příštím roce znamenat pro společnost THT Polička…

Připojte se: