1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Spotřeba pěnového polystyrenu loni klesla o pět pct a byla nejnižší od roku 2009

PolystyrenPraha - Spotřeba pěnového polystyrenu (EPS) loni meziročně klesla o pět procent a dosáhla hodnoty 50.400 tun. Byla nejnižší od roku 2009. Stabilní spotřeba se snížila pod hodnotu 60.000 tun ročně, které se držela po více než deset let, v roce 2022.

K poklesu výroby materiálu využívaného například k izolaci budov, ochraně křehkých materiálů před nárazy či výrobě nádobí na jedno použití vedly zejména nárůstem cen energií a vysokými úrokovými sazbami. Vyplývá to z dat Sdružení EPS, které má ČTK k dispozici. Sdružení letos očekává nárůst poptávky díky zvýšenému zájmu o zateplování budov.

"V průběhu prvního pololetí 2023 došlo k prudkému poklesu poptávky po izolačních materiálech, který činil více jak 20 procent, poté se situace začala postupně zlepšovat. Loni klesala prodejní cena od začátku roku až do srpna, což byla zcela výjimečná situace. V součtu klesla cena za toto období o 30 procent. V posledních měsících roku šla cena opět nahoru, ale úrovně ze začátku roku již nedosáhla," řekl pro ČTK předseda sdružení Pavel Zemene.

Negativní makroekonomické vlivy měly v posledních letech za následek pokles výroby v evropském chemickém průmyslu. Výroba suroviny pro pěnový polystyren předloni oproti roku 2021 zaznamenala pokles o 6,2 procenta. To se podle Sdružení EPS propsalo i do tuzemské spotřeby, která v roce 2022 klesla na 53.000 tun, oproti rekordnímu roku 2021, kdy dosáhla 62.200 tun.

Výhledy pro letošní rok jsou podle Zemeneho ale mírně optimistické. "Díky nižší inflaci a nižším úrokovým sazbám by měla jít postupně nahoru spotřeba domácností, očekává se oživení hypotečního trhu a větší ochota investovat do renovací a nové výstavby. Očekáváme, že za celý rok bychom se nakonec mohli dočkat mírného růstu zhruba tři až pět procent," dodal.

Významně napomoci spotřebě polystyrenu by mohly i dotační programy. V březnu 2023 schválila Evropská komise program každoročních investic do modernizace domů a veřejných budov ve výši 200 miliard eur (zhruba pět bilionů korun), za cílem snížit spotřebu energie v evropském bytovém fondu zhruba o 12 procent. Dosáhnout tohoto cíle by podle sdružení znamenalo, že každoročně by stavbaři měli renovovat 60.000 až 80.000 budov napříč celou Evropskou unií.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dříve uvedl, že o dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. Program by měl podle vlády fungovat do roku 2030 a stát na něj chce dát 40 miliard korun.

Dotaci na všechny kategorie zateplování lze čerpat také z programu Nová zelená úsporám. Dotace mohou pokrýt až polovinu výdajů a vyplácí se po realizaci investice. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, mohou získat až 950.000 korun. U novostaveb se podpora týká staveb v nejvyšším energetickém standardu a výše dotace činí nejvýš 535.000 korun.

03.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...