1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Stavební firmy chtějí letos nabírat nové lidi, zaměstnají tisíce

construction workersPraha - Stavební firmy poprvé od krize plánují, že budou v letošním roce nabírat nové zaměstnance.

Práci by tak mohlo najít několik tisíc lidí, vyplývá z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2015 zpracované společnostmi CEEC Research a SGCP, divize Weber. Každá třetí firma (35 procent) má už nyní nasmlouváno více práce než loni.

Firmy mají podle analýzy nasmlouvanou práci průměrně na půl roku (5,9 měsíce), velké stavební společnosti dokonce na více než deset měsíců. "Pokud bude pozitivní vývoj sektoru pokračovat a firmy uvidí udržitelnost tohoto růstu i pro další roky, počet zaměstnanců stavebních firem by v průběhu roku 2015 mohl vzrůst o čtyři až pět procent," přiblížil závěry kvartální analýzy ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Zaměstnat nové lidi chce například firma Skanska, která loni získala největší objem veřejných stavebních zakázek. "Vzhledem k tomu, že v některých segmentech stavebního trhu došlo k oživení, je nábor nových zaměstnanců nezbytný. Především v oblasti železničního stavitelství plánujeme investice do mechanizace a pokračuje nábor kvalifikovaných zaměstnanců," prohlásil generální ředitel Skanska ČR a SR Roman Wieczorek.

Větší objem práce než před rokem potvrdily především firmy, které pracují v oboru inženýrského stavitelství, tedy ty, které staví silnice a železnice. Smlouvy na delší dobu než v roce 2014 má 40 procent těchto firem. "V návaznosti na plánovaný růst výkonu logicky počítáme i s nárůstem počtu zaměstnanců a dalšími investicemi do technologií," podotkl člen představenstva Strabag Rail Luboš Tomášek.

Tři až pět procent nových zaměstnanců chce letos nabrat společnost Trigema Building, najímat nové lidi chtějí i společnosti zabývající se inženýrským stavitelstvím. "Počítám s nástupem nových, odborně zdatných pracovníků do přípravy staveb i do projektových týmů. Zaměstnáme také několik studentů ze stavebních fakult," řekl výkonný ředitel Geosan Group Ivan Havel.

Podobné plány má i Průmstav. "Spolu s mírným růstem objemu zakázek počítáme i s odpovídajícím náborem nových zaměstnanců, zvláště pro vedení a řízení staveb," potvrdil zlepšující se trend obchodní ředitel společnosti Průmstav Milan Valenta.

Více než třetina (35 procent) ředitelů společností potvrdila, že oproti loňskému roku navýšila rozpočty na nákup nových strojů, a to až o patnáct procent. Firmy tak budou po dlouhých letech, kdy se nákladných strojů spíše zbavovaly nebo nákup strojového parku odkládaly, investovat do svého rozvoje a zvýšení konkurenceschopnosti.

"Kromě toho, že ve vybraných profesích plánujeme posílit kapacity, tak posilujeme závod dopravních staveb i nákupem nové mechanizace," informoval výkonný ředitel společnosti Syner Robert Špott.

Pozvolný nárůst zaměstnanosti už v minulém roce zaznamenala Swietelsky stavební. "Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i letos. Nákup mechanizace budeme orientovat především do obnovy a modernizace stávajících prostředků," poznamenal jednatel Swietelsky stavební Petr Čížek.

Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za jeden rok. Firmy výrazně propouštěly, trend se přitom nezměnil ani loni. Podle Českého statistického úřadu klesl v roce 2014 počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně o 4,8 procenta. O práci ve stavebnictví přišlo kvůli krizi více než 50.000 lidí.

24.02.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...