Stavebníci žádají prezidenta a vládu o schůzku k digitalizaci stavebního řízení
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavebnictví
Praha - Platforma pro zdravý stavební zákon, do které patří například Svaz podnikatelů pro stavebnictví, Česká komora architektů a Asociace developerů, žádá prezidenta, premiéra a členy vlády o schůzku k řešení problémů digitalizace stavebního řízení. Platforma to uvedla v dopise zveřejněném na webových stránkách Asociace developerů.
Podle něj digitalizace trpí problémy jako jsou například nefunkčnost a nepřipravenost systému, nedostatečná uživatelská přívětivost a komplikované rozhraní s nejasnými postupy. Na podobné problémy odkazovaly i další subjekty. K jednání za přítomnosti premiéra vyzval dnes ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) také Svaz měst a obcí (SMO ČR).
"Bohužel, nyní neexistuje snadné řešení této situace. Nevíme, v jakém stavu je proces oprav a upgradu nefunkčního systému, a s ohledem na dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nemáme žádné informace o dalších krocích v systémové a rychlé nápravě. Také nevíme, zda další část systému, Národní geoportál územního plánování, bude skutečně funkční, tedy nejen zda bude spuštěn, ale především zda bude mít potřebné funkcionality. Obáváme se komplexního kolapsu stavebních úřadů, což může mít zásadní dopad na českou ekonomiku," napsala platforma v dopise. Aktuální vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ČTK shání.
Platforma navrhuje, aby se zveřejnily informace o probíhajících úpravách systému - kdo a na základě jaké smlouvy je realizuje a jaké jsou jejich harmonogramy. Takový harmonogram MMR zveřejnilo tento týden. Některým úřadům a subjektům ale nepřipadal konkrétní a některé stěžejní úpravy se podle nich plánují až na příliš pozdě. Členové platformy také v dopise žádají, aby byla veřejnost informována o termínu, kdy budou systémy stavebního řízení a geoportál plně funkční. Jako konkrétní řešení se podle nich nabízí například umožnit fungování původních systémů na přechodné období do 30. června 2027.
Potíže s novým on-line systémem stavebního řízení mohou podle úřadů a odborníků vést k průtahům ve stavebních řízeních, finančním ztrátám i krachu některých projektantů a architektů. Podle ankety ČTK se úřady potýkají s chybami a nelogičnostmi v systému či chybějícími prvky oproti původním systémům. Podle odborníků by mohly ztráty způsobené průtahy v řízeních dosáhnout za červenec miliardy korun. Podle komory stavařů kvůli potížím se systémem a změnou stavebního zákona ukončí aktivní činnost možná až tisíce projektantů.
Potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení by podle SMO ČR mohly znamenat skluz 13.000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září. Také svaz proto požádal Bartoše, aby svolal jednání s organizacemi, na něž dopadají změny v digitalizaci, a to za přítomnosti premiéra Petra Fialy (ODS).
13.08.2024 TASR
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně klesl…
Category: Stavebnictví

Ústí nad Labem - Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně kleslo. Výraznější byl propad u bytové výstavby,…
Čepro v loňském roce zvýšilo svůj provozní zisk na…
Category: Energetika

Praha - Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal provozní zisk před zdaněním více než 2,53 miliardy korun…
Firma Witte otevřela v Ostrově nový závod, celkově…
Category: Automobilový průmysl

Ostrov - Výrobce zámkových systémů pro automobilový průmysl Witte Automotive Czechia dnes slavnostně otevřel no…
V ČR jsou čtyři vodíkové stanice, ve většině zemí…
Category: Energetika

Praha - Česká republika má čtyři vodíkové stanice, dalších zhruba deset projektů je rozestavěných nebo se připr…
Výroba aut za leden a únor meziročně klesla o 11 p…
Category: Automobilový průmysl

Praha - Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234.341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňsk…
Připojte se: