1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Stavebnictví by mělo čekat v příštím roce oživení, vyplývá z průzkumu

steel constructionBrno - Stavebnictví by mělo v Česku v příštím roce čekat oživení, míní zástupci stavebních firem. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, který prezentovala zástupkyně společnosti Helena Grofová na konferenci na brněnském Stavebním veletrhu a který se dělal v prvním čtvrtletí.

Zatímco letos se podle aktuálního průzkumu očekává meziroční pokles o 1,7 procenta, příští rok firmy očekávají meziroční růst 2,4 procenta.

Mírný optimismus podle Grofové plyne i z toho, že ještě na konci roku firmy očekávaly letošní pokles o 2,7 procenta, aktuální výhled je o jeden procentní bod lepší. V otázce infrastrukturních staveb plyne optimismus především z toho, že stát počítá i v dalších letech s poměrně intenzivní výstavbou dálnic a v roce 2027 by měla teoreticky začít i výstavba vysokorychlostních tratí. Přímé otázce moderátorky, zda na všechno budou peníze, se však náměstek ministra financí Jiří Valenta vyhnul. Kromě toho, že zmínili možnost využívat i jiné zdroje než státní rozpočet, Valenta řekl, že konsolidace státních financí se nedotkla kapitálových výdajů.

Nicméně například letos Správa železnic hospodaří s částkou 58 miliard korun, loni to bylo 64 miliard. Kolik to bude příští rok, dosud neví, řekl na středeční konferenci o vývoji kolejové dopravy ředitel odboru strategie Jiří Pavel. A varoval, že pokud by částka i příští rok klesla, investovalo by se pouze do páteřních tratí.

Opatrný optimismus zmínili na konferenci i zástupci developerů, kteří se soustředí na rezidenční výstavbu. Oživení si slibují od snižování úrokových sazeb, které oživí poptávku. Teoreticky by měla výstavbu zrychlit i digitalizace stavebního řízení. Webová aplikace, která má digitalizaci zajistit a kterou na konferenci podrobně představil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), má začít fungovat od 1. července.

Optimismus plyne podle výzkumu i z dat vytížení projekčních kanceláří a stavebních firem. Podle Grofové jsou projekční kanceláře na 95 procentech a ještě letos se mají dostat na 98 procent a stavební firmy jsou na 82 procentech a měly by se dostat na 85 procent.

Zmínila však také, že jen dvě procenta zástupců firem jsou optimistická v tom, že se díky nové legislativě podaří výrazně zrychlit stavební řízení. Více než třetina je mírně optimistická, nicméně téměř dvě třetiny dotazovaných jsou ke zrychlení skeptické.

02.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...