1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V ČR roste zájem o nedokončené průmyslové areály, které si nájemce sám uzpůsobí

Indrustrial hall in progresPraha - V Česku roste zájem o nedokončené průmyslové areály, které si budoucí nájemce může uzpůsobit podle vlastních potřeb. Takzvaný trend Shell & Core spočívá v tom, že developer postaví pouze vnější konstrukci a základní vnější infrastrukturu, zatímco o interiérech a vnitřním rozložení budovy následně rozhodne klient.

Přestože tento typ výstavby se v ČR objevuje již delší dobu, její výrazný nárůst nastal až v posledních letech. V současnosti je v Česku k dispozici zhruba 360.000 metrů čtverečních těchto ploch. Vyplývá to z dat realitně-poradenské společnosti Colliers, které má ČTK k dispozici.

"Když si developer projekt předpřipraví, může pružněji reagovat na poptávku. A klienti pak na stavbu nové haly nemusí čekat rok, ale řádově jen několik měsíců, a navíc ji mohou více přizpůsobit svým představám a potřebám," řekl Miroslav Kotek, vedoucí oddělení průmyslových nemovitosti v Colliers.

Na druhou stranu tento typ výstavby už podle něj neumožňuje z podstaty věci měnit například světlé, tj. využitelné výšky, tvar budovy nebo rozteče sloupů. "Nájemce se tak musí adaptovat na již připravený prostor a zvážit, zda mu dispozice haly umožňuje provozovat své aktivity optimálně, nebo zda je lepší zvolit jiný projekt, který je ve fázi přípravy," dodal Kotek.

S dokončením podobných projektů developeři obvykle vyčkávají až na uzavření budoucí nájemní smlouvy. Klienti mohou podle Colliers požadovat například nadstandardní výbavu haly, a provedení těchto úprav je v rozestavěném stavu snazší. Dokončená stavba v určitém standardu by nemusela vyhovovat všem a mohla by se tak prodloužit doba, kdy prostor nebude mít svého nájemce.

Neobsazenost takových areálů podle dat Colliers v prvním čtvrtletí letošního roku činila dvě procenta, pokud by však byly všechny tyto projekty dokončeny bez zajištěných nájemců, její míra na českém trhu by mohla dosáhnout téměř pěti procent, uvedla firma.

Průmyslové stavby typu Shell & Core se nachází například v CTParku Prague North u Kralup nad Vltavou. Tam CTP v březnu nabízela k pronájmu 70.000 metrů čtverečních těchto prostorů. Další je také součástí logistického centra Přehýšov u Plzně. Jedna z hal tam byla v této fázi v minulém roce a následně byla podle požadavků nájemců dokončena. Další z nich má nyní hotový skelet a na vnitřní úpravy je připravená.

Podle analýzy Industrial Research Forum sbírající data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a iO Partners poptávka po pronájmech výrobních a logistických areálů v ČR v prvním čtvrtletí výrazně poklesla. Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku se snížila o 62 procent a meziročně o 53 procent. Klesl také počet dostavěných průmyslových areálů i zahájená výstavba areálů nových. Celkově byla zahájena výstavba 138.100 metrů čtverečních průmyslových prostor, přičemž téměř 39 procent z nich je spekulativních.

09.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...