1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Výkony slovenského stavebnictví po čtyřměsíčním poklesu v dubnu reálně stouply

slovakia flagBratislava - Výkony slovenského stavebnictví po čtyřměsíčním poklesu v dubnu v meziročním srovnání stouply reálně o devět procent. Byl to nejlepší výsledek od loňského ledna. Ještě letos v březnu stavební produkce v zemi po zohlednění inflace propadla téměř dvouciferně. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl slovenský statistický úřad.

České stavebnictví v dubnu nepatrně kleslo.

V nominálním vyjádření hodnota stavebních prací v dubnu na Slovensku dosáhla téměř 583 milionů eur (14,4 miliardy Kč).

K růstu stavebnictví podle statistiků přispěl opětovný rozběh nové výstavby i prací na opravách a údržbě, zvýšily se i výkony slovenských stavebních firem v zahraničí. Z hlediska typů staveb rostla výstavba budov a také inženýrské stavitelství, mezi které patří i výstavba dálnic.

V souhrnu za první čtyři měsíce letošního roku výkony slovenských stavebních firem reálně klesly ve srovnání se stejným období loňska o 2,7 procenta.

"Stavebnictví bude letos pravděpodobně zápasit s nižší poptávkou v obou svých segmentech. Výstavbu budov budou stále brzdit vysoké úroky a klesající investiční aktivita v ekonomice, a to navzdory tomu, že trh s bydlením už své dno nejspíše našel," napsal v komentáři analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák. Výstavba infrastruktury se podle něj bude muset vypořádat s přechodným obdobím, kdy bude ukončeno více projektů financovaných z evropských zdrojů v rámci předchozího sedmiletého rozpočtového období.

V Česku stavební výroba v dubnu zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta, v březnu byla stavební produkce meziročně nižší o 8,3 procenta.

19.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...