1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Dron pomůže v huti s inspekcí zařízení, měřením objemu zásob surovin i lokalizací ohnisek případných požárů

arcelormittal logoOstrava – Huť ArcelorMittal Ostrava musí provádět pravidelnou inspekci pro účely údržby zahrnující i těžko dostupná nebo nebezpečná místa.

Takovéto úkony standardně vyžadovaly nemalé finanční prostředky, např. na stavbu lešení k výškovým budovám, a byly náročné na čas. Proto huť zakoupila výkonný dron, srovnatelný s tím, který používají hollywoodští filmaři. Od nového pomocníka si slibuje snížení nákladů a zefektivnění celého procesu. Zaměstnanci už si nového pomocníka pojmenovali Mittron. Dodavatelem dronu byla česká firma Workswell.

V březnu začal zkušebně v areálu ostravské huti létat dron Mittron, jehož úkolem bude inspekce údržby v reálném čase, včetně nepřístupných či nebezpečných míst, jako jsou střechy, ocelové konstrukce a jiná zařízení. Díky pokročilým technologiím bude Mittron schopný tvořit ortofotomapy areálu pro geografický informační systém, vysokým rozlišením dokumentovat stav budov, ocelových konstrukcí a zařízení, nebo objemově měřit zásoby skladovaných surovin (uhlí, koks, ruda, aglomerát atd.). Dron je vybaven termokamerou, takže dobře poslouží při inspekci produktovodů, kontrole zatékání střech, termografickém snímkování budov i lokalizaci ohniska případného požáru. Své využití najde také při přípravě instruktážních videí o bezpečnosti práce.

„Pořízení dronu s sebou nese významné snížení nákladů na inspekci zařízení naší huti. Tato pokročilá technologie je schopna zajistit přesné výsledky v reálném čase a také eliminovat nákup těchto služeb od externích firem. Náklady na pořízení dronu se nám tak do roka vrátí,“ vysvětluje Jan Čech z oddělení údržby duševního vlastnictví, který má dron a jeho provoz na starosti.

Pro provoz tohoto typu dronu nejprve zaměstnanci absolvují školení pro uživatele bezpilotních letadel a další specializovaný kurz v oblasti mapování a tvorby 3D modelů pomocí bezpilotních letadel. V červnu pak musí složit zkoušku před Úřadem pro civilní letectví a pak teprve budou moci sami provádět všechny letecké práce. „Licencovaní operátoři dronu budou zejména z provozů údržba a automatizace. Ti budou poskytovat služby pro potřeby celé huti,“ vysvětluje Čech.

Mittron dokáže nabrat provozní výšku až 4 500 m a rychlost až 65 km/h. Zvládne zajistit živý přenos obrazu na inteligentní full HD a vytvořit až 50 snímků za sekundu. Jeho šest pohonných akumulátorů umožní provoz až 38 minut. „Unikátní dron, který jsme dodali společnosti ArcelorMittal Ostrava na míru, je vybaven termografickou kamerou, která umožňuje měřit a zaznamenávat data ve vysokém rozlišení 640 x 512px, s teplotní citlivostí až 30mK a teplotu až do 1500°, a to při velmi jednoduchém ovládání. Toto řešení umožní pracovníkům huti vysoce efektivní prediktivní údržbu a práci v terénu,“ dodává Jiří Kadala, specialista firmy Workswell.

28.03.2018

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...