1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Modřickému Kovolitu loni vzrostly tržby o 17 pct na 908,6 mil.

steel factory3Modřice - Modřickému Kovolitu loni vzrostly tržby o 17 procent na 908,6 milionu korun. Tržby společnosti jsou nejvyšší od roku 2010. Letos se mají ještě zvýšit.

Tradiční výrobce odlitků určených zejména pro automobilový průmysl chce poprvé od hospodářské krize překročit v tržbách miliardovou hranici. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Eduard Mareček.

Růst výkonnosti společnosti se ale podle něj zatím neodráží v zisku. Firma má v posledních letech kladný hospodářský výsledek, marže v oboru - zejména v dodávkách pro automobilový průmysl jsou ale pouze v jednotkách procent. Firma za loňský rok vydělá mezi čtyřmi až pěti miliony korun.

Letos by měl být hospodářský výsledek ještě vyšší. "Neočekávám ale, že to bude nějak zásadně, plánované opravy a investice nás zatíží 50 až 70 miliony korun," uvedl Mareček. Firma plánuje investice do všech provozů. Investuje také do čističky technických odpadních vod nebo do obráběcích strojů. Větší část pracovišť už má robotizovaných.

Podle Marečka se Kovolit loni na jaře vrátil ke čtyřsměnnému provozu sedm dní v týdnu. To trvá i nyní. Firma nabrala přes 40 nových zaměstnanců, nyní jich má kolem 530. Na předkrizový počet, kdy zaměstnávala přes 600 pracovníků, se ale patrně nevrátí. Jedním z důvodů jsou investice do strojového vybavení.

Firma loni získala některé nové kontrakty. Jména firem, se kterými spolupracuje, neuvádí. Jedna z nich je z Německa, další z Francie. Kovolit přes 60 procent své výroby dodává do automobilového průmyslu. Jeho díly končí v automobilech značky Mercedes nebo vozech skupiny Volkswagen.

Kovolit Modřice je tradiční výrobce hliníkových tlakových a kokilových odlitků, výkovků z neželezných slitin a speciálního nářadí. Historie továrny sahá do roku 1921, samostatný podnik pod názvem Kovolit n.p. Modřice vznikl o 32 let později. V roce 1992 byla firma zprivatizována v první vlně kuponové privatizace. Tři roky na to získala většinový podíl společnost RM-Team. O pět let později se majoritním vlastníkem s více než čtyřpětinovým podílem stala brněnská společnost Remet spol. s r.o.

20.01.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...