1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Škoda Group loni zvýšila tržby o 81 procent, provozní zisk klesl o 57 pct

Skoda PlzenPlzeň - Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, zvýšila loni meziročně tržby o 81 procent na 1,382 miliardy eur, což je v přepočtu podle kurzu centrální banky zhruba 33,18 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) ale klesl o 57 procent na loňských 21,8 milionu eur, tedy asi 523 milionů Kč.

Důvodem poklesu byly pokračující dopady pandemie covidu a ruská agrese na Ukrajině, uvedla firma v tiskové zprávě. Skupina loni dodala 400 vozů, meziročně o 88 procent více, a uzavřela několik velkých kontraktů.

"Loňský rok byl pro nás obdobím důležitých změn, a to jak v organizační struktuře, tak v organizaci obchodních aktivit. Vysoké investice, které jsme v posledních letech směřovali do našich závodů, se loni projevily zvýšením výrobní kapacity i výkonnosti," uvedl generální ředitel a výkonný předseda představenstva Petr Novotný. Počet výrobních hodin podle něj meziročně stoupl o 16 procent na 5,1 milionu. Velkým úkolem pro další roky bude další zvyšování efektivity vnitřních procesů, dodal.

Podle finančního ředitele Jaroslava Zocha plánuje skupina v následujícím období udržet počet nových zakázek i zisk EBITDA na stabilní úrovni. "Plánujeme pokračovat i v investicích do výzkumu a vývoje, do něhož jsme loni vydali přes 85 milionů eur (asi 2,04 miliardy Kč). Technologie se vyvíjí obrovským tempem a pokud chceme zůstat na špičce, musíme našim partnerům nabízet moderní řešení," řekl.

Nejvýznamnější loňskou zakázkou byl podle mluvčího Jana Švehly kontrakt na výrobu až 200 tramvají pro Prahu v hodnotě přes 16 miliard Kč. K významným obchodům patří také výroba nočních vlaků pro finského dopravce VR Group, smlouva na dodávku metra do Sofie a tramvají pro německý Kassel. "Škoda Group se také silně etablovala na západních trzích - na italském aktuálně pracuje na zakázkách za více než 250 milionů eur a v Německu je klíčovým dodavatelem úzkorozchodných tramvají," dodal.

"Výsledek (loňského hospodaření skupiny Škoda Group) ovlivnily smluvní pokuty a větší byly také vícenáklady. V ziskovosti rozhodně nejsme tam, kde bychom chtěli být," řekl dnešním Hospodářským novinám Novotný. Podle něj má teď skupina dohodnuté kontrakty téměř za 80 miliard korun, což je v poměru k loňským tržbám práce zhruba na tři roky. Pokud by byl poměr větší, už bychom mohli mít problémy s kapacitami, dodal. Podle Novotného se od převzetí Škody Group skupinou PPF v roce 2018 do výrobních kapacit investovalo přes pět miliard korun, skupina je teď musí stabilně vytížit a zvyšovat výrobu bez dalších velkých investic.

Škoda Group zaměstnává přes 8000 lidí v několika výrobních závodech v ČR a ve Finsku. Obchodní jednotky má také v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Ukrajině. Vyrábí hlavně tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy a řídicí a pohonné jednotky pro dopravní systémy. ČR a Slovensko tvoří 35 až 40 procent tržeb skupiny.

17.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...