1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Škoda Group zahájila v Ostravě modernizace 79 tramvají pro švédský Göteborg

tramPlzeň/Ostrava - Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, zahájila modernizaci 79 tramvají pro švédský Göteborg. Cílem projektu pro tamního dopravce Västtrafik AB je zajistit spolehlivý a bezpečný provoz tramvají M31 a zlepšit komfort řidičů i cestujících.

Projekt v ostravském výrobním závodě potrvá do roku 2028, řekla ČTK mluvčí plzeňských strojíren Tereza Hladíková. Mluvčí Škody Group Jan Švehla ČTK řekl, že hodnota zakázky je téměř dvě miliardy korun.

"Současně jsme představili vizualizaci s konečnou podobou designu, který umožní modernizaci tramvají a současně si zachovají původní tvář. Novým lakováním se přiblíží podobě současného vozového parku dopravního podniku," uvedla Hladíková.

Škoda má, zejména díky aktivitám ve Finsku, podle prezidenta regionu Západ a Sever Jana C. Hardera zkušenosti s výrobou vozidel pro drsné severské podmínky. "Výroba pro Finsko nás vybavila odbornými znalostmi. Umožňují nám dodávat do regionu spolehlivá a robustní řešení," řekl. Tramvaje budou provozuschopné nejméně dalších 15 let a skupina Škoda bude dlouhodobě garantovat dodávky náhradních dílů.

Dopravce Västtrafik provozuje 79 tramvají typu M31. "Projekt zahrnuje modernizaci všech vozů vyrobených v letech 1984 až 1986. Prošly několika modernizacemi, včetně významných oprav právě v ostravském závodě Škodovky v letech 2011 až 2017," řekla mluvčí.

Komplexní modernizace zahrnuje nové dveřní systémy, elektrohydraulický brzdový systém, vylepšené vytápění pro cestující a klimatizaci pro řidiče. "Aktuálně máme ve výrobě čtyři tramvaje. První vozy už podstupují počáteční modernizační práce. První prototypová tramvaj je ve fázi lakování a připravujeme se na kompletační práce, u dalších běží úprava a oprava karoserie," řekl ředitel projektového managementu ve Škodě Group Jan Gutovský. První tramvaje dostane zákazník do konce letošního roku.

Podle Jonase Sundgrena, šéfa vozového parku společnosti Västtrafik, je Göteborg expandujícím městem s rostoucím počtem obyvatel a zvýšenou poptávkou po službách veřejné dopravy.

Vozy budou mít elektrický dveřní systém, který nahradí starý pneumatický, nové nástupní schůdky a výstražná LED světla. "Mechanický brzdový systém bude nahrazen moderním elektrohydraulickým systémem. Nová nástupní rampa pro osoby se sníženou schopností pohybu je navržena tak, aby zajistila spolehlivost i v nepříznivém počasí," řekla mluvčí. Renovována bude také kabina řidiče, v níž budou LED ovládací prvky dobře viditelné i ve slunci. Původní ergonomie a přístupnost všech ovládacích prvků zůstane zachována. V kabině řidiče bude účinnější systém chlazení a vytápění, v prostoru pro cestující budou nové potahy sedadel, jejichž uspořádání se změní, vylepšené vytápění a LED světla.

27.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...