Strojírenskou firmu MICo v úpadku chce získat Jaroslav Strnad
- Podrobnosti
- Kategorie: Strojírenství
Třebíč - Třebíčskou strojírenskou firmu MICo, která je od konce dubna v úpadku a soud jí povolil reorganizaci, chce získat miliardář Jaroslav Strnad.
Firma dluží téměř půl miliardy korun, do potíží se dostala kvůli epidemii koronaviru, problémům s dodávkami, drahým energiím i generační obměně majitelů. Napsal server Hospodářských novin (HN).
Krajský soud v Brně koncem února rozhodl na návrh firmy MICo o vyhlášení moratoria, během něhož byl podnik chráněný před věřiteli. Po prodloužení moratorium platilo dva měsíce, koncem dubna MICo podalo na sebe insolvenční návrh a soud pak rozhodl o jeho úpadku a povolil reorganizaci, vyplývá z rozhodnutí zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Podle HN by firmu nyní místo rodiny Dennerů mohl ovládnout zbrojař a průmyslník Jaroslav Strnad.
"Jedná se o firmu, která má dobrý produkt v energetice a šikovný tým lidí, kteří ho vyrábí. Právě ti představují pro CE Industries největší hodnotu," uvedl mluvčí Strnadovy skupiny CE Industries Jaroslav Martínek. Skupina navíc v Třebíči vlastní inženýrskou společnost Chemconex.
Společnost MICo vznikla v roce 1993 jako servisní firma působící v Jaderné elektrárně Dukovany. O pět let později zahájila vlastní výrobu. Pro petrochemický, chemický a zejména energetický průmysl dodává třeba kondenzátory páry, trubkové výměníky nebo tlakové a netlakové nádoby. Jednatel Jiří Denner loni v září řekl ČTK, že firma zaměstnává zhruba 300 lidí a její obrat v posledním hospodářském roce byl mezi 700 až 800 miliony korun.
MICo předal zakladatel firmy Karel Denner svému synovi Jiřímu zhruba před třemi lety. "Problémy začaly, když odešel majitel firmy a převzal to jeho syn. Firma začala investovat do různých start-upů a projektů, z nichž se mnoho nepodařilo," citují HN Petra Smutného, šéfa restrukturalizací poradenské firmy PwC, která se záchranou firmy pomáhá.
Firma prodělala desítky milionů korun například na projektu výroby plicních ventilátorů CoroVent, který se na začátku pandemie koronaviru rozjel ve spolupráci s pražských Vysokým učením technickým (ČVUT). Vyrobilo se jen pár stovek kusů a připravená linka v Třebíči se sériovou výrobou nikdy nezačala, píšou HN.
Jaroslav Strnad vybudoval zbrojařskou společnost Czechoslovak Group, kterou přenechal synovi Michalovi, a v roce 2017 založil průmyslový holding CE Industries. Skupina tvořená dvěma desítkami firem podniká na evropských trzích v železniční dopravě, recyklaci surovin a energetice. Zaměstnává víc než 2400 lidí, její obrat převyšuje 8,3 miliardy korun.
26.05.2022 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Výrobce technických tkanin Indorama loni spadl do…
Category: Firmy
Velká nad Veličkou - Výrobci technických tkanin Indorama Ventures Mobility Moravia (dříve Kordárna Plus) loni k…
Výrobce plastových oken VPO Protivanov loni zvýšil…
Category: Firmy
Protivanov - Společnost VPO Protivanov, která v Protivanově na Prostějovsku vyrábí plastová okna a dveře, loni…
Výrazné zlevňování energií skončilo, další vývoj j…
Category: Energetika
Praha - Nejvýraznější zlevňování mají už energie za sebou, další vývoj na trhu je značně nejistý. Myslí si to a…
Chropyňské strojírně loni meziročně výrazně vzrost…
Category: Strojírenství
Chropyně& - Chropyňské strojírně loni meziročně vzrostly tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží zhruba o 1,345…
Volkswagen dál trvá na uzavírání továren, řekl jeh…
Category: Automobilový průmysl
Berlín - Automobilka Volkswagen dál trvá na propouštění a uzavírání továren v Německu, navzdory eskalujícím pro…
Připojte se: