1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Výrobce ohřívačů vody DZ Dražice postaví novou výrobní halu za 300 mil.Kč

ceske korunyDražice/Luštěnice - Společnost DZ Dražice, největší tuzemský výrobce ohřívačů vody a prodejce tepelných čerpadel NIBE, začne příští rok v závodě v Luštěnicích stavět novou výrobní halu. Plánuje v ní zvýšit roční výrobu ohřívačů o 150.000 na 400.000. Investice ve výši 300 milionů korun zahrnuje i rozšíření skladovací haly.

Společnost letos očekává obrat ve výši 2,5 miliardy korun, do roku 2030 by ho mohla navýšit na pět miliard korun. Letos otevřela novou divizi pro fotovoltaiku DZD Solar. Novinářům to dnes řekl generální ředitel společnosti Karel Pacourek.

"Před třemi lety jsme v nové hale plánovali vyrábět elektrické ohřívače, ale doba se zásadně změnila a nová výroba bude kombinací všeho, o co je nyní zájem, zásobníky k čerpadlům, k solárům, ke kotlům," řekl Pacourek. Lidé podle něj začínají masivně řešit energetickou náročnost budov, zajímají se o tepelná čerpadla a fotovoltaiku.

Výroba DZ Dražice je podle technického ředitele Lukáše Formánka energeticky velmi náročná. Náklady na energie meziročně vzrostly třikrát, elektřinu i plyn nakupují už několik let na burze. "Ještě před válkou jsme zahájili rozsáhlý program úspor, ve všech administrativních budovách například využíváme tepelná čerpadla, postupně je zavádíme i do výroby, ale ne všude je to možné," uvedl Formánek. Společnost momentálně staví dvě fotovoltaické elektrárny na střechách výrobních závodů o celkovém výkonu 450 kW, fungovat by měly na jaře.

Podle Pacourka je snižování závislosti na plynu dlouhodobý proces. "A samozřejmě se odrazí do ceny koncového výrobku, nová pec do Luštěnic bude například hybridní, tedy na elektřinu i plyn, ale je o deset milionů dražší a provoz bude dvakrát dražší," řekl.

Nová výrobní hala v Luštěnicích má podle Pacourka vyřešit výrazný nárůst poptávky. "Jedeme na 120 procent, máme třísměnný provoz šest dní v týdnu, přesto už do konce roku nepřijímáme objednávky," řekl.

Loni společnost zvýšila tržby o 22 procent na 2,3 miliardy korun. Prodej ohřívačů vody a akumulačních nádrží narostl o 20 procent, celkem se jich prodalo 264.000. Nárůst zaznamenala společnost také u prodeje tepelných čerpadel NIBE, prodalo se jich 3800, což je o šest procent víc.

DZ Dražice vlastní výrobní závod s několika linkami v Dražicích a Luštěnicích nedaleko Benátek nad Jizerou. Tradice firmy sahá do počátku 20. století. Od roku 2006 je závod členem švédské skupiny NIBE. Společnost vyváží do 25 zemí a zaměstnává přes 450 lidí.. Před dvěma lety firma otevřela nový, plně automatizovaný sklad.

04.11.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x600 CZA

Nenechte si ujít...