1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Výrobci dronů Primoco se v prvním kvartále meziročně propadly tržby i zisk

decline 1Praha - Českému výrobci bezpilotních letounů Primoco UAV SE klesly v letošním prvním čtvrtletí tržby na 549.000 korun z téměř 88 milionů Kč před rokem. Za letošní leden až březen firma hospodařila se ztrátou 13,1 milionu korun proti zisku 42,9 milionu v loňském prvním kvartálu.

Vyplývá to z vydané tiskové zprávy společnosti a z investorské prezentace na jejím webu.

Meziroční pokles hospodářských ukazatelů je podle generálního ředitele a majoritního akcionáře společnosti Ladislava Semetkovského jen dočasný a souvisí s tím, že se podnik v prvních třech měsících letošního roku soustředil na výrobu pro plnění dříve sjednaných zakázek. "Poptávka po našich bezpilotních letadlech zůstává nadále vysoká. Se zákazníky primárně z Evropy a Asie nyní dokončujeme jednání o smlouvách na dodávky desítek nových strojů," uvedl Semetkovský.

V letošním roce plánuje Primoco prodat 50 až 60 nových bezpilotních strojů. Loni firma zákazníkům dodala 33 letounů. Společnost očekává, že letos zvýší tržby na 900 milionů až 1,1 miliardy Kč z loňských necelých 600 milionů korun.

"Silnou poptávku po našich bezpilotních systémech letos podpoří mimo jiné i dokončení vojenské certifikace NATO STANAG 4703,“ uvedl generální ředitel. Primoco je podle Semetkovského zároveň v pokročilé fázi jednání s vládou Uzbekistánu o vzniku výrobního, výcvikového a servisního střediska poblíž Taškentu. V tomto zařízení by mohlo každoročně vznikat až 100 bezpilotních letadel určených pro dodávky na asijské trhy.

V Česku firma Primoco usiluje o získání stavebního povolení pro nové výrobní, servisní a výcvikové středisko v areálu podnikového letiště v Písku. Stavba by měla začít příští rok a celkem do ní firma hodlá investovat 750 milionů Kč. Díky novému zázemí by Primoco mohlo navýšit produkci bezpilotních letounů One 150 až na 250 kusů ročně.

17.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...