1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Tržby výrobce hliníkových odlitků z Hrádku přesáhly 1,6 mld. Kč

aluminium factoryHrádek nad Nisou - Loňské tržby výrobce hliníkových odlitků pro automobilový průmysl KSM Castings CZ z Hrádku nad Nisou na Liberecku dosáhly 60 milionů eur (1,647 miliardy korun). Zisk se bude pohybovat řádově ve stovkách milionů korun.

ČTK to dnes řekl při příležitosti návštěvy prezidenta Miloše Zemana ředitel společnosti Pavel Gorčica.

"Vedlo se nám velice dobře," uved ředitel. S předchozím rokem výsledky srovnat nelze. Firma s 570 zaměstnanci totiž účetnictví změnila z hospodářského roku na kalendářní. Tržby od 1. dubna 2011 do konce roku 2012 dosáhly 1,983 miliardy korun při zisku 226 milionů korun.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) továrnu prezidentovi představili jako symbol úspěšné firmy. "Kde jsou spokojení zaměstnanci a která také dobře spolupracuje s veřejným sektorem, v tomto případě s městem a krajem," uvedl.

Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů ale s tímto hodnocením nesouhlasí. "Je to ostuda. Je to jedna z nejhorších firem, co se týče dodržování zákoníku práce a firma, která zastrašuje zaměstnance," řekl dnes ČTK. Za problémové označuje například dodržování bezpečnostních přestávek nebo kamerový systém. Kvůli dodržování zákoníku práce se chystá obrátit i na německé vlastníky firmy. Gorčica jeho tvrzení odmítá. "Zákoník práce dodržujeme a pan Šubrt nemá úplně jasno, jak to tady funguje," uvedl.

Průměrná mzda v továrně je bez započtení platu managamentu 29.400 korun a podle Gorčici se v průměru za rok zvedá o pět procent. Ani v tom se s odborářem neshodne. "Letos žádné kolektivní vyjednávání neproběhlo, naopak se zaměstnancům mzda snížila krácením prémiové složky," tvrdí Šubrt.

Spory mezi odboráři a vedením firmy jsou dlouhodobé. Už před 11 lety, kdy továrna působila ještě pod názvem Thyssen Ferex Aluminium - Technik, se zhruba rok dohadovali na doplatcích za prostoje. Odboráři tehdy tvrdili, že firma porušila zákoník práce, když slévačům v případě poruchy stroje platila prostoje podle základní, a nikoli průměrné mzdy. Pochybení potvrdila i kontrola, kterou v podniku provedli pracovníci úřadu práce. Firma nakonec slévačům dlužné desítky tisíc korun doplatila.

20.06.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...