1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Chemičce Precheza za osm měsíců vzrostly tržby o 13 procent

skumavkyPřerov - Přerovská chemička Precheza, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, za prvních osm měsíců letošního roku zvýšila tržby meziročně o 13 procent a vykázala provozní zisk.

V posledním čísle podnikového zpravodaje to uvedl ekonomický ředitel Prechezy Oldřich Konečný. Precheza je největším tuzemským výrobcem anorganických pigmentů a předním producentem kyseliny sírové.

Loni Precheza kvůli poklesu cen titanové běloby na světových trzích i problémům se zprovozněním nové technologie na výrobu kyseliny sírové snížila čistý zisk o 71 procent z rekordních 737,5 milionu korun v roce 2012 na 211 milionů korun. Tržby Prechezy v loňském roce klesly meziročně o 12 procent z 3,05 miliardy korun v roce 2012 na 2,7 miliardy korun.

"Precheze se v letošním roce daří dobře a dosažené výsledky jsou nad úrovní schváleného finančního plánu. Přestože zdaleka nedosahujeme úrovní rekordních let 2011 a 2012, tak proti minulému roku jsme si v oblasti tržeb polepšili o 13 procent a v provozním hospodářském výsledku o 450 procent," podotkl Konečný.

Prodej titanové běloby letos meziročně vzrostl o 11 procent, železitých červení o 28 procent a Monosalu, což je monohydrát síranu železitého, o 44 procent. "Ve všech třech případech se jedná o historicky rekordní prodeje," napsal Konečný.

Precheza letos vyrábí na maximální výkon, zatímco loni musela mít kvůli investicím a údržbě technologií letní odstávku. Letos produkce titanové běloby vzrostla meziročně o pětinu, železitých pigmentů o deset procent a Monosalu o 31 procent. "Specifická zatím zůstává výroba kyseliny sírové, která z důvodu přetrvávajících technických potíží pracuje zhruba na 90 procentech výkonu," uvedl Konečný.

Loni se Precheza podle jejího generálního ředitele Iva Hanáčka potýkala s poklesem cen titanové běloby, který byl zapříčiněn nižší spotřebou a růstem zásob. Už na začátku roku 2012 se poptávka po titanové bělobě snížila především v Evropě a poté se krize rozšířila na všechny trhy. Výrobci následně začali vykazovat rekordní zásoby titanové běloby, což v roce 2013 zapříčinilo strmý pád cen. Letos se situace stabilizovala, ceny titanové běloby ale zůstaly na nízké úrovni.

Precheza v posledních letech postupně zvyšuje klíčovou produkci titanové běloby, která nachází uplatnění při výrobě barev, plastů, papíru, umělých vláken i v potravinářském průmyslu. Náklady projektu plánovaného do konce roku by měly činit společně s modernizací výrobny kyseliny sírové, zahájenou předloni, téměř jednu miliardu korun. Výrobní kapacita Prechezy by se u kyseliny sírové měla zvýšit o 20 procent a v případě titanové běloby z 50.000 v roce 2012 na 56.000 tun. Loni činila 53.000 tun.

Precheza je největším výrobcem anorganických pigmentů v ČR a její produkce míří z větší části na export. Chemička, která je součástí skupiny Agrofert od roku 1996, v Přerově zaměstnává 600 lidí.

21.10.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...