1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ČEZ letos do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně investuje přes 400 mil. Kč

CEZ logoŠumperk - Energetická skupina ČEZ letos investuje do oprav a modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku více než 400 milionů korun, téměř čtyřikrát více než loni. Ještě o něco vyšší investice ČEZ plánuje v Dlouhých stráních příští rok.

Souvisí to s postupnou obnovou důležitých částí turbosoustrojí, které po téměř 30 letech provozu této elektrárny pomalu dosluhují. Novinářům to řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Stamilionové investice mají podle Heczka zajistit spolehlivý provoz elektrárny Dlouhé stráně, která slouží jako obrovský akumulátor. V tuzemské energetické soustavě má funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Elektrárna hraje stále důležitější roli při vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

"Význam Dlouhých strání si uvědomujeme a pravidelně investujeme do zvýšení spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny. Letos a v příštím roce půjde o důležitou modernizaci zařízení obou soustrojí. Tím ale práce rozhodně neskončí, po roce 2030 nás čekají další a ještě významnější investice," uvedl Heczko, podle kterého po roce 2030 přijde na řadu i rekonstrukce obou nádrží.

Hlavní letošní investice se soustředí na turbosoustrojí TG2. Technici například vymění statorové vinutí a vystředění celého soustrojí, modernizují řídící systém, opraví hydromotory a provedou nové vnitřní nátěry přivaděčů vody z horní nádrže do turbíny. Na seznamu letošních investic je také oprava mostů na silnici vedoucí k horní nádrži a instalace stacionárního jeřábu u dolní nádrže, který zajistí vyšší bezpečnost.

"Budeme opravovat velkou část soustrojí, což znamená, že musíme stator i rotor vytáhnout takzvaně na pozici, tedy na speciálně vyztužená místa v turbínové kaverně. Technicky náročná bude také oprava hřídele, která se bude provádět na soustruhu až v Plzni," uvedl ředitel elektrárny Dlouhé stráně Ludvík Štrobl. Hřídel rozloženou na dvě části, z nichž jedna váží 28 tun a druhá téměř 33 tun, převezou do Plzně upravené tahače.

Práce na opravách a modernizaci elektrárny Dlouhé stráně byly zahájeny na začátku dubna a potrvají do ledna příštího roku. Podílet se na nich budou desítky pracovníků několika českých firem. Od 19. srpna do 20. září, kdy bude odstaveno také turbosoustrojí TG1, si rekonstrukce vyžádá odstávku elektrárny.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně je v provozu od roku 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení dlouhodobě přitahuje turisty do horského regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Lidé si mohou prohlédnout podzemní útroby přečerpávací elektrárny nebo se pokochat pohledem z její horní nádrže.

22.04.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...