1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Unipetrol prohloubil ztrátu za první pololetí i druhé čtvrtletí

Unipetrol rpa logoPraha - Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním pololetí prohloubil ztrátu na 2,55 miliardy korun z 576 milionů před rokem. Důvodem je snížení hodnoty aktiv ve druhém čtvrtletí, kdy firma vykázala čistou ztrátu 3,5 miliardy korun.

Pololetní tržby firmě meziročně vzrostly o 23,8 procenta na 61,25 miliardy korun. Firma výsledky zveřejnila na svém webu.

Výsledek rafinérského segmentu byl nadále slabý i kvůli zhoršení vnějšího prostředí na trhu. To bylo částečně kompenzováno meziročně lepšími výsledky v petrochemickém a maloobchodním segmentu, uvedla firma. Provozní ztráta rafinerií se v pololetí prohloubila na 3,9 miliardy korun ze 495 milionů o rok dřív. "Zhoršení ukazatele bylo způsobeno zaúčtováním snížení hodnoty majetku rafinérského segmentu ve výši 4721 milionů Kč v prvním pololetí 2014," uvedl Unipetrol. K jednorázovému snížení hodnoty aktiv společnost přistoupila s ohledem na zhoršený střednědobý výhled ziskovosti segmentu.

Za samotné druhé čtvrtletí firma prohloubila čistou ztrátu na 3,5 miliardy korun ze 429 milionů před rokem. Provozní zisk očištěný o jednorázové vlivy 1,044 miliardy korun ale představuje meziroční zlepšení o 381 milionů korun. Čtvrtletní tržby Unipetrol zvýšil o 31 procent na 32,4 miliardy korun.

"Celkově výsledky po vyloučení jednorázového nepeněžního přecenění aktiv dopadly mírně nad odhady," uvedl analytik České spořitelny Václav Kmínek. Jako hlavní hnací motor firmy vidí petrochemický segment. Podle něj by trh po prvotní negativní reakci na vysoký odpis aktiv mohl vzít výsledky mírně pozitivně. Akcie firmy na pražské burze v 10:00 klesaly o 1,15 procenta.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil na určitý rozpor ve vyjádření firmy. "Ve stejném okamžiku, kdy společnost dokázala generovat zisk i v rafinérském segmentu, a to stále, podle jejích slov, za těžkých vnějších podmínek, současně říká, že budoucí výnosnost rafinérských aktiv bude horší a její hodnotu v účetnictví je třeba snížit," uvedl.

V petrochemii se pololetní prodej meziročně zvýšil o 12 procent a provozní zisk stoupl o 31 procent na 1,85 miliardy korun. Provozní zisk maloobchodního segmentu vzrostl o 17 procent na 220 milionů korun. Tržní podíl sítě čerpacích stanic Benzina se ve srovnání s loňským pololetím zvýšil o 0,8 procentního bodu na 14,9 procenta.

Majitel Unipetrolu, největší polská ropná společnost PKN Orlen, prodělala ve druhém čtvrtletí rekordních 5,2 miliardy zlotých (34,5 miliardy Kč). Do ztráty firmu stáhla zejména problémová litevská divize.

Unipetrol, který je součástí polské skupiny od roku 2005, kontroluje Českou rafinérskou a zaměřuje se na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu.

24.07.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...