1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

DB Schenker do své flotily zařadil kamiony na CNG

DB schenker logoPraha - Investice do plnicí stanice CNG se DB Schenker již pomalu začíná vracet.

Na stlačený plyn postupně přechází celá flotila osobních vozidel, v provozu pro městskou logistiku v Praze jsou i dodávky a větší rozvozová vozidla. V posledních letech společnost DB Schenker otestovala také kamiony Scania na CNG a rozhodla se pro jejich zařazení do flotily.

DB Schenker pokračuje v rozšiřování flotily nákladních vozidel s pohonem na zemní plyn. Přestože u vozidel s nižší užitnou hmotností si společnost výhody alternativního paliva ověřila již před několika lety, nákladní vozidla mezi 12 až 16 tunami jsou v Evropě stále ještě nedostatkovým zbožím. V ČR DB Schenker využívá několik takových skříňových i plachtových rozvozových vozidel Mercedes a Iveco. Testování ekologických CNG Scanií probíhalo od roku 2016 a nakonec se také staly součástí dopravní flotily.

Dojezd až 450 kilometrů

Tahač Scania Streamline G340 CNG je vybaven šestistupňovou automatickou převodovkou a pětiválcovým motorem o objemu 9,3 l s výkonem 250 kW (340 k) při 1900 min-1 a točivým momentem 1600 Nm dostupným od 1100 do 1400 min-1. Po obou stranách jsou umístěny čtyři tlakové láhve, které pojmou 120 kg zemního plynu. Při průměrné spotřebě 28 – 30 kg/100 km tak může Scania s CNG pohonem ujet až 450 km na jedno natankování.

Často se hovoří o nižší dojezdové vzdálenosti vozidel na CNG. „Počítali jsme s dojezdovou vzdáleností do tří stovek kilometrů. V testovacím režimu i přes nižší užitnou hmotnost Scanie jezdily na silnicích v okolí hlavního města a na trase do Pardubic, na plnou nádrž ujely až 450 km,“ říká Tomáš Holomoucký, ředitel DB Schenker.

Společnost DB Schenker má v oblasti ochrany životního prostředí ambiciózní cíl snížit do roku 2030 emise CO2 o 40 % (oproti roku 2006). Aby cíle dosáhla, vsadila například na postupnou, ale velmi perspektivní přeměnu svého vozového parku a začala nakupovat vozy s pohonem na stlačený zemní plyn.

CNG se vyplatí

Při spalování plynu se o desítky procent snižují emise CO2, objem oxidů dusíku NOx a také nedochází k uvolňování karcinogenních látek. „Nezanedbatelné jsou i ekonomické přínosy využívání stlačeného zemního plynu. Provozní náklady jsou nižší o desítky procent, vozidlo na CNG navíc neplatí silniční daň, státem garantovaná snížená spotřební daň platí až do roku 2020. Navíc pořizovací náklady vozidla na CNG jsou dnes srovnatelné s vozidly s naftovým pohonem,“ potvrzuje Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker.

Na kratších trasách, a především pro doručení zásilek ve městech, používá DB Schenker od podzimu 2014 dodávky a rozvozová vozidla s užitnou hmotností 12 až 16 tun na CNG. U osobních vozidel DB Schenker plánuje postupnou výměnu na CNG pohon u celé flotily. Aktuálně na stlačený zemní plyn jezdí 40 aut společnosti DB Schenker, do konce letošního roku by jich mělo být 53, což bude takřka polovina firemní flotily.

Na podzim 2015 otevřel DB Schenker vlastní plnicí CNG stanici v areálu svého sídla v Rudné u Prahy. Roční objem plynu vyčerpaného přes tuto stanici se pohybuje okolo 210.000 m3. Čerpací stanice slouží firemním osobním a nákladním vozidlům, ale také dalším partnerům.

13.03.2018

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...