1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Americký producent zkapalněného plynu Cheniere Energy výrazně zvýšil odbyt

LNG TerminalHouston (USA) - Americká společnost Cheniere Energy v prvním čtvrtletí dodala odběratelům o 23 procent zkapalněného zemního plynu (LNG) více než před rokem. Firma dnes uvedla, že za citelným růstem poptávky jsou dopady války na Ukrajině, zejména snaha evropských zemí přestat odebírat plyn z Ruska.

Navzdory vyššímu odbytu je ale podnik ve ztrátě.

Vzhledem k vysoké poptávce už se letos výrazně zvýšila i cena plynu pro americký trh, která byla dlouho výrazně nižší než v Evropě nebo v Asii. Od začátku letošního roku už se cena plynu v USA více než zdvojnásobila a v současné době se pohybuje kolem osmi dolarů za milion britských termálních jednotek (mmBtu).

Ruská vojska 24. února napadla Ukrajinu a Evropská unie pak začala zavádět vůči Rusku tvrdé ekonomické sankce. Zatím poslední soubor opatření předpokládá, že dovoz ruské ropy do EU se do konce letošního roku zastaví. Na ruském plynu je unie závislá více než na ropě. Rusko vpád svých vojsk na Ukrajinu nazývá speciální vojenskou operací.

Společnost Cheniere ve čtvrtletí více než zdvojnásobila tržby na 7,34 miliardy dolarů (171,6 miliardy Kč) a naložila 585 bilionů britských termálních jednotek LNG. O rok dříve to bylo 476 bilionů jednotek. Kvůli vysokým nákladům je ale firma v čisté ztrátě 865 milionů dolarů (20,2 miliardy Kč) proti zisku 393 milionů USD před rokem.

13.05.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...