1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Bavorsko zřejmě brzy bude potřebovat elektřinu z Temelína

electicity pylon 2Berlín - Největší německá země Bavorsko bude brzy potřebovat elektřinu z české jaderné elektrárny Temelín,

pokud se nepodaří urychleně vybudovat vedení vysokého napětí, které by na jih Německa dopravilo elektřinu z větrných elektráren na severu země. Zdroje v Bavorsku totiž nedokážou nahradit výpadek jaderné elektrárny Grafenrheinfeld, kterou tato spolková země odstaví v příštím roce.

Elektrárna Grafenrheinfeld je v provozu od roku 1982 a do sítě ročně dodá téměř 7000 gigawatthodin elektřiny, což odpovídá čtvrtině souhrnné výroby proudu v bavorských jaderných elektrárnách. K jejímu odstavení v roce 2015 se Bavorsko zavázalo v rámci německého plánu zastavení provozu všech jaderných zdrojů v zemi.

Elektřinu, která bude chybět po odstavení jaderných elektráren, mají podle německých plánů nahradit obnovitelné zdroje. Ty se ale nacházejí především na severu země a kvůli nedostatečné přenosové síti zatím není možné dopravit dostatek elektřiny na místo její nejvyšší spotřeby.

Dovozu elektřiny do Německa by mělo napomoct i větší propojení evropských sítí distribučních sítí, které se snaží prosadit konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Podle plánů CDU/CSU by se měl vytvořit jednotný evropský energetický prostor, který by umožnil snáz vyvažovat výkyvy ve výrobě elektřiny, k nimž dochází kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů.

Návrh ale kritizují němečtí Zelení. Podle nich návrh povede k tomu, že bude Německo dovážet elektřinu z jaderných zdrojů v Česku a ve Francii namísto toho, aby "atomový proud" ze své sítě zcela odstranilo.

06.02.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...