1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Čína v Srbsku investuje dvě miliardy eur do obnovitelných zdrojů energie

wind farm3Bělehrad - Čína v Srbsku investuje dvě miliardy eur (49,5 miliardy Kč) do výstavby větrných a solárních elektráren a zařízení na výrobu vodíku. Jedná se o dosud největší investici do obnovitelných zdrojů energie v této balkánské zemi. S odvoláním na oznámení srbského ministerstvo pro těžbu a energetiku o tom informovala agentura Reuters.

Ministerstvo, čínská společnost Shanghai Fengling Renewable a podnik Zijin Copper, dceřiná firma čínské Zijin Mining, dnes podepsaly memorandum o porozumění. Dokument počítá s výstavbou větrné farmy o výkonu 1500 megawattů (MW), solární elektrárny o výkonu 500 MW a závodu na výrobu vodíku s roční kapacitou přibližně 30.000 tun. Hlavním investorem je společnost Shanghai Fengling Renewable.

Vyrobená energie se bude využívat v měděném dole a huti, které vlastní společnost Zijin nedaleko města Bor ve východním Srbsku. "Tento projekt umožní společnosti Zijin vyrábět významnou část svých potřeb elektrické energie udržitelným způsobem," uvedla srbská ministryně pro těžbu a energetiku Dubravka Djedovičová Handanovičová.

Společnost Zijin Mining se stala v roce 2018 strategickým partnerem srbského těžaře mědi RTB Bor. Výměnou za 63procentní podíl v podniku se zavázala investovat 1,3 miliardy dolarů (29,6 miliardy Kč) a v roce 2021 otevřít podzemní měděný a zlatý důl Čukaru Peki.

Čína v zemi, která je kandidátem na členství v Evropské unii, investovala v rámci iniciativy nové Hedvábné stezky miliardy eur, většinou ve formě zvýhodněných úvěrů. Iniciativu spustil v roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching. Projekt poskytuje rozvíjejícím se zemím finanční prostředky na budování infrastruktury, jako jsou přístavy, silnice a mosty. Řada evropských zemí či Spojené státy však tuto iniciativu vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského režimu a chtějí jej vyvážit.

02.02.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x600 CZA

Nenechte si ujít...