1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Čínu čeká zlatý věk plynu, jeho spotřeba se zdvojnásobí

gas fire bigMontreal - "Zlatý věk" zemního plynu, který nyní zažívají Spojené státy, dorazí v příštích pěti letech i do Číny. Čínská poptávka po plynu se do roku 2019 téměř zdvojnásobí a vynahradí mírné zpomalení růstu v ostatních částech světa.

Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v střednědobém výhledu trhu s plynem.

IEA nyní čeká, že světová poptávka po plynu poroste v příští pětiletce v průměru o 2,2 procenta. V loňském střednědobém výhledu agentura předpovídala roční růst o 2,4 procenta.

Většinu nové globální poptávky budou uspokojovat prudce rostoucí dovozy zkapalněného zemního plynu (LNG), roli budou hrát ale i nové plynovody. Oproti tradiční dominanci státních dodavatelů na tradičním trhu převezmou na prudce expandujícím trhu LNG vedoucí roli soukromé společnosti z Austrálie, Kanady a USA.

Světové dodávky LNG vzrostou do pěti let podle IEA o 40 procent na 450 miliard krychlových metrů ročně, což zhruba odpovídá nynější roční spotřebě Evropské unie nebo 15 procentům celosvětové spotřeby. Z poloviny se na novém vývozu LNG bude podílet Austrálie, zatímco Severní Amerika k němu přispěje osmi procenty, odhaduje agentura.

"Vstupujeme do věku mnohem efektivnějších trhů zemního plynu, což bude přínosné i pro energetickou bezpečnost," uvedla ke zprávě výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoevenová. Upozornila ale na to. že pokud zůstanou ceny LNG příliš vysoké, řada zemí si tyto dodávky nebude moci dovolit, což otevře znovu dveře uhlí. Podle ní je proto nutné včas investovat do nové těžby a zařízení pro dovoz a zpracování LNG.

Poptávka po plynu v Číně by měla do pěti let vzrůst o 90 procent na 315 miliard kubíků ročně a potáhne ji průmysl a doprava pod tlakem snah o pokles znečištění ovzduší. Polovinu zvýšené čínské poptávky ale pokryjí nové domácí zdroje, z většiny nekonvenčně dobývaný plyn z břidlicových hornin. Čínská těžba plynu by měla do roku 2019 narůst o 65 procent na 193 miliard kubíků.

Zcela opačně se má podle zprávy IEA vyvíjet evropský trh. Kvůli nízké poptávce elektroenergetického sektoru v kombinaci se silnou vládní podporou obnovitelných zdrojů se evropská spotřeba plynu v příštích letech nevrátí na dosavadní maximum z roku 2010. Navzdory nynějším politickým proklamacím reagujícím na ukrajinskou krizi agentura v příštích letech nepočítá s významnější diverzifikací evropských zdrojů plynu.

17.06.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...