1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ČR patří k deseti největším výrobcům bioplynu v Evropě, v biometanu zaostává

biogas stationPraha - Česká republika patří mezi deset největších producentů bioplynu v Evropě. Ve více než 600 tuzemských stanicích bylo předloni vyrobeno téměř osm terawatthodin (TWh) bioplynu. Meziročně se tak produkce zvýšila asi o desetinu a počet stanic za posledních deset let stoupl na dvojnásobek.

Ve výrobě biometanu naopak Česko zaostává. Uvedla to společnost EFG. Největším výrobcem bioplynu v Evropě je Německo.

Celková výroba bioplynu v Evropě v roce 2022 vzrostla meziročně zhruba o dvě procenta na 179 TWh. Největší podíl mělo Německo s 85 TWh, následovala Itálie s přibližně 23 TWh a Velká Británie s 20 TWh bioplynu. Dále bylo Španělsko, Česko, Francie nebo Polsko.

Výrazněji v témže roce ovšem vzrostla výroba biometanu, meziročně skoro o pětinu na 44 TWh. Zatímco v případně bioplynu ovšem Česko patří k největším producentům, ve výrobě biometanu výrazně zaostává. První stanice v ČR začaly vznikat teprve v posledních dvou letech. Největším výrobcem biometanu v Evropě za rok 2022 tak bylo opět Německo, dále Velká Británie, Francie nebo Dánsko.

ČR má podle Evropské bioplynové asociace přes 600 bioplynových stanic. Biometan jich ale dosud vyrábí pouze pět. Nové stanice na biometan by tak podle EFG mohly vznikat přeměnou těch bioplynových.

"V Česku vyprodukujeme ročně zhruba dva miliony tun biologicky rozložitelného odpadu, což vytváří potenciál pro provoz asi 66 bioplynových stanic s celkovou roční produkcí 100 milionů metrů krychlových biometanu," uvedla mluvčí EFG Barbora Formánková. Podle společnosti by Česko mělo v roce 2030 takto vyrábět 720 milionů metrů krychlových biometanu.

EFG, která od roku 2007 buduje a provozuje projekty zaměřené na produkci energie z obnovitelných zdrojů, loni zahájila přestavbu bioplynové stanice ve Vyškově, zároveň připravuje zprovoznění jednotky výroby ve Vysokém Mýtě. Obě stanice by měly začít vyrábět letos. Do konce příštího roku pak chce provozovat sedm stanic vyrábějících až 100 GWh zeleného plynu.

31.01.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x600 CZA

Nenechte si ujít...