1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Írán začal budovat novou jadernou elektrárnu na jihozápadě země

nuklearna elektrarenTeherán - Írán začal na jihozápadě země v provincii Chúzestán budovat novou jadernou elektrárnu s názvem Kárún, informovala agentura AP s odvoláním na státní média. Stavba za dvě miliardy dolarů (asi 43 miliard korun) má trvat osm let.

 

Slavnostního zahájení stavby se zúčastnil Mohammad Eslámí, ředitel íránské Agentury pro atomovou energii, který plán na výstavbu nové jaderné elektrárny odhalil v dubnu. První úvahy o její stavbě u řeky Kárún se nicméně objevily ještě před islámskou revolucí z roku 1979. Írán má nyní jen jednu jadernou elektrárnu, Búšehr na jihu země, kterou s pomocí Ruska zprovoznil v roce 2011, a několik podzemních jaderných zařízení.

Kárún bude fungovat s jedním tlakovodním reaktorem o výkonu 300 megawattů a stát bude v regionu bohatém na ropu nedaleko iráckých hranic. České jaderné elektrárny, Temelín a Dukovany, mají obě maximální výkon přes 2000 megawattů.

O íránském jaderném programu se vedou dlouhá léta spory. V roce 2015 Teherán uzavřel dohodu o svém jaderném programu (JCPOA) se Spojenými státy, Čínou, Ruskem, Británií, Francií a Německem. Výměnou za zrušení ekonomických sankcí se zavázal mimo jiné omezit obohacování uranu. Tehdejší americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. USA za nynějšího prezidenta Joea Bidena začaly s Íránem vyjednávat o navrácení k podmínkám dohody, rozhovory nicméně stojí od letošního června.

09.12.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...