1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Italská ropná a plynárenská společnost Eni vloni dosáhla rekordního zisku

eni logoŘím - Italská ropná a plynárenská společnost Eni vloni více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 13,8 miliardy eur (zhruba 327 miliard Kč). Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Eni podobně jako její rivalové částečně těží z výrazného růstu cen energií v souvislosti s útokem ruských vojsk na Ukrajinu.

"Firma dosáhla skvělých finančních a provozních výsledků a zároveň přispěla ke stabilitě dodávek energií do Itálie a do Evropy," uvedl šéf podniku Claudio Descalzi. "Naše strategické cíle se nemění: budeme investovat do zajištění stabilních a cenově dostupných dodávek energií, abychom uspokojili poptávku na trhu," dodal.

Společnost Eni loni více než zdvojnásobila očištěný provozní zisk na 20,4 miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí však tento zisk meziročně klesl o šest procent na 3,6 miliardy eur. Na výsledky podniku měl totiž negativní vliv pokles cen energií v závěru loňského roku.

Rekordní zisky za loňský rok již ohlásila řada velkých producentů ropy a zemního plynu z Evropy i Spojených států. Například britský ropný gigant Shell vydělal v loňském roce téměř 40 miliard dolarů, americký ExxonMobil dokonce 59 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč), což představuje rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.

01.03.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...