1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Jediná elektrárna v pásmu Gazy stojí, nemá palivo

Electricity-pylons 1Gaza - Jediná elektrárna v palestinském pásmu Gazy se zastavila, protože jí došlo palivo dodávané z Izraele.

Agentuře AFP to řekl náměstek ředitele energetického úřadu v Gaze, který za příčinu označil uzavření hraničního přechodu Kerem Šalom mezi pásmem Gazy a Izraelem. Nejmenovaný izraelský činitel naproti tomu připsal nedostatek paliva v pásmu Gazy internímu konfliktu mezi vládou islamistického hnutí Hamas v Gaze a palestinskou samosprávou v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Přechod bývá vždy uzavřen v pátek a v sobotu, takže dodávky přes něj nešly o pouhý den déle (čtvrtek), argumentoval proti palestinskému tvrzení činitel.

Zastavení výroby přinutilo elektrárenskou společnost omezit dodávky elektřiny obyvatelstvu na šest hodin denně oproti obvyklým 12 hodinám, dodal zdroj z energetického úřadu v Gaze. Elektrárna v Gaze pokrývá spotřebu elektřiny v pásmu ze 30 procent.

Přechod Kerem Šalom, přes který proudí zboží mezi Izraelem a pásmem Gazy, Izrael až na další uzavřel ve středu poté, co radikálové ze skupiny Islámský džihád vypálili z pásma Gazy na jih Izraele na 70 raket.

Provoz elektrárny v pásmu Gazy byl v uplynulých měsících zastaven několikrát, naposledy koncem prosince. Na situaci se výrazně podepsalo svržení egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího loni počátkem léta. Egyptská armáda poté zničila stovky pašeráckých tunelů z Egypta do pásma Gazy, jimiž ještě v červnu proudilo Palestincům v pásmu kolem jednoho milionu litrů paliva a pohonných hmot denně. Koncem roku 2013 tento zdroj podle odhadů OSN vyschl na méně než 20.000 litrů týdně.

Palivo se tak nyní do pásma dostává jen v malém objemu z Izraele a v pásmu je ho výrazný nedostatek.

17.03.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...