Německo letos zvýší dovoz uhlí na rekordních 51 milionů tun
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Frankfurt - Německo letos zvýší dovoz černého uhlí o 6,5 procenta na rekordních zhruba 51 milionů tun. Kvůli dlouhé zimě stoupne jeho spotřeba zejména ve výrobě elektrické energie, pro niž je to nyní cenově nejvýhodnější surovina.
Uvedla to organizace německých dovozců uhlí VDKI.
Německo už po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 uzavřelo 40 procent celkového výkonu svých jaderných elektráren a elektrárenské podniky zvyšují spalování uhlí, označovaného za "nejšpinavější" fosilní palivo. Napomáhá tomu prudký pokles evropských cen uhlí, které je tak nyní mnohem nižší, než ceny podstatně čistšího zemního plynu. K jeho zvýšenému využívání motivují rovněž zanedbatelně nízké ceny emisních povolenek v EU.
Průměrný zisk evropských elektrárenských podniků ze spalování uhlí dosáhne v prvním čtvrtletí příštího roku 16,53 eura na megawatthodinu. Využívání zemního plynu naproti tomu přináší ztrátu 15,10 eura na MWh, plyne z údajů agentury Thomson Reuters.
Výroba elektřiny spalováním uhlí tvoří díky odstavování jaderných reaktorů a přes prudký nárůst obnovitelných zdrojů i nadále jádro německé energetiky. Černé a hnědé uhlí mají na výrobě elektřiny v Německu podíl 45 procent.
Domácí těžba uhlí ale kvůli docházení zásob výrazně klesá a německé elektrárny, železárny a ocelárny musejí zvyšovat dovoz suroviny. Hlavními dodavateli černého uhlí do Německa jsou země bývalého Sovětského svazu, Spojené státy a Kolumbie. Letos se ceny uhlí v Evropě výrazně snížily kvůli růstu dovozu z USA, kde jsou vlivem přechodu tamních elektráren na plyn velké přebytky uhlí.
14.12.2013 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Vodovody a kanalizace Zlín chystají příští rok rek…
Category: Energetika
Zlín - Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají příští rok rekordní investice ve výši téměř 375 milionů korun.…
Britský ropný obr BP bude mít poprvé v čele ženu,…
Category: Energetika
Londýn - Britský ropný gigant BP nově povede Meg O'Neillová (55), která je nyní ředitelkou australské společnos…
KHNP chce v příštím roce uzavřít další dvě desítky…
Category: Energetika
Praha - Korejská společnost KHNP chce v příštím roce uzavřít s českými firmami další více než dvě desítky kontr…
Firma Eltra z EP Industries dokončila na Slovensk…
Category: Doprava
Bratislava/Humenné - Slovenská firma Eltra z české skupiny EP Industries dokončila elektrifikaci 33,5 kilometru…
Poličský výrobce hasičské techniky dodá na Sloven…
Category: Firmy
Polička - Zakázka pro ministerstvo vnitra na Slovensku bude v příštím roce znamenat pro společnost THT Polička…

Připojte se: