1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Německo může začít plnit své zásobníky plynu od poloviny března

gas fire bigBerlín - Německo může začít plnit zásobníky zemního plynu před následující zimou už příští týden. Bude to snazší než loni, protože z topné sezony, která končí tento měsíc, zůstávají vysoké zásoby. Uvedla to skupina INES, která zásobníky provozuje.

Německo reagovalo skladováním plynu a snížením spotřeby energie v roce 2022 na zastavení dodávek ruského plynu.

"Ve zbytku zimy 2023/2024 se už neočekává rozsáhlé vyprazdňování zásobníků plynu," uvedla společnost INES. Za předpokladu, že teploty zůstanou vysoké, budou podle ní nové dodávky do zásobníků možné už v polovině března.

Nyní dováží největší evropská ekonomik plyn z jiných zdrojů než z Ruska, většinou z Norska. Zvýšila také nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG) na světových trzích. Tato opatření pomohla snížit ceny, které v roce 2022 dosáhly rekordních úrovní. Velkoobchodní ceny plynu v Evropské unii klesly začátkem tohoto měsíce na téměř tříletá minima.

Odběry plynu ze zásobníků se snížily vlivem rekordních únorových teplot. Podle společnosti INES to vedlo k tomu, že úroveň zásobníků zůstala nad historickými průměry, a tak je možné naplnit je na nadcházející zimu až na 100 procent.

Německé zásobníky byly v úterý podle evropské organizace provozovatelů plynovodní sítě Gas Infrastructure Europe (GIE) plné ze 68 procent. Zákon stanovuje k 1. únoru úroveň minimálně 40 procent.

V německých podzemních zásobnících je 255,2 terawatthodiny (TWh) plynu, což odpovídá téměř třetině loňské spotřeby plynu v zemi.

18.03.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...