1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Nízkopříjmové domácnosti budou moci žádat o dotace na solární systémy

ceske korunyPraha - Nízkopříjmové domácnosti budou moci od května žádat o dotaci na instalaci solárních systémů pro ohřev vody v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light. Oznámili to na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Na dotace budou mít stejně jako v první fázi programu NZÚ Light nárok senioři, lidé ve třetím stupni invalidity nebo lidé pobírající příspěvek na bydlení.

Vláda program spustí v úterý 2. května a žadatelé v něm budou mít nárok na až 90.000 korun na pořízení a instalaci fotovoltaického nebo fototermického systému na ohřev vody. Druhá fáze NZÚ Light nenahrazuje fázi první, ve které lidé zařazení v týchž kategoriích žádali o až 150.000 korun na renovace a zateplení svých obydlí.

"Jsme přesvědčeni, že i nízkopříjmové domácnosti mají mít možnost využívat energii ze slunce. Proto (podporu) rozšiřujeme i na instalace solárních systémů, které dokážou pokrýt až 80 procent spotřeby tepla na ohřev vody a domácnostem ušetřit tisíce korun," řekl ministr Hladík.

Solární systémy, které si žadatelé nechají instalovat, musejí splňovat určité podmínky, aby se na ně dotace vztahovala. Například u fototermického panelu musí být jeho plocha vyšší než 1,8 čtverečního metru a zásobník teplé vody, kterou bude ohřívat, musí mít objem nejméně 45 litrů na kilowatt-peak panelu (kWp).

Stejně jako v první fázi NZÚ Light bude stát poskytovat žadatelům bezplatné poradenství, čímž chce zároveň "bojovat proti dodavatelským firmám", které chtějí z domácností získat více peněz z poskytnuté dotace.

"Funguje to tak, že ti dodavatelé vám nabídnou instalaci solárního systému, a současně vám řekou, že za vás i vyřídí žádost o dotaci NZÚ Light za úplatu ve výši pěti procent poskytnuté dotace...tomuto my se bráníme, státní poradenství je kvalifikované a zdarma," řekl Petr Valdman ze Státního fondu pro životní prostředí ČR.

Program Nová zelená úsporám Light je odnoží širšího dotačního projektu Nová zelená úsporám určenou pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. V první fázi si podle Hladíka o dotaci na zateplení či jinou renovaci k dnešku požádalo 23.912 lidí, z toho přes 90 procent seniorů. Většina z těchto seniorů podle Hladíka pobírá "střední až nižší důchod". Na obě fáze programu, tedy jak pro renovace, tak pro fotovoltaiku, vyčlení stát dohromady až šest miliard korun.

Podle údajů Státního fondu životního prostředí ČR a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) ze začátku dubna v Česku rapidně stoupá zájem o solární systémy. V prvním čtvrtletí roku stoupl počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku na 21.587, což je meziročně třikrát více. Nicméně jde o pokračování trendu z minulého roku, kdy bylo v ČR zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), to je meziroční nárůst o 366 procent.

24.04.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...