1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Premiéři visegrádské čtyřky chtějí zvýšit energetickou bezpečnost

V4 flagsBratislava - Posílení energetické bezpečnosti je prvořadým cílem zemí visegrádské čtyřky, shodli se dnes premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na konferenci Globsec v Bratislavě.

Podle předsedy české vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by V4 měla také posílit spolupráci v obranné politice. Dění na Ukrajině ukazuje, že bezpečnostní situace v Evropě se může rychle měnit, řekl Sobotka.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen v Bratislavě vyzval středoevropské země k tomu, aby zastavily pokles ve výdajích na obranu a pokusily se několikaletý trend obrátit. Jejich rozpočty postavil do kontrastu s Ruskem, jehož výdaje na obranu v posledních letech podle Rasmussena rostly každoročně o deset procent.

Sobotka uvedl, že česká vláda se v rozpočtu na příští rok pokusí pokles zastavit. Zároveň bude usilovat o větší efektivitu při vynakládání peněz a hlubší spolupráci zemí V4 při výcviku, akvizicích a sdílení informací. Do roku 2016 by měla V4 vytvořit společné bojové uskupení.

Polský premiér Donald Tusk se vyjádřil pro větší přítomnost jednotek NATO ve státech na východní hranici aliance, a to v návaznosti na situaci na Ukrajině. Pokud nebudeme schopní navýšit přítomnost NATO ve střední Evropě, bude se solidarita omezovat jen na prohlášení, zdůraznil Tusk.

Ukrajinská krize tvořila podstatnou část dnešní agendy. Podle Sobotky by se tamní situace mohla stabilizovat po volbách, které "nově naplní" demokratické instituce. Česko podporuje suverenitu a územní integritu Ukrajiny.

S děním na Ukrajině souvisí také energetická bezpečnost. Podle premiérů V4 je nutné prohlubovat integraci trhu s plynem a dalšími energiemi a oslabovat závislost na Rusku, které dodávky plynu používá jako politický nástroj. Tusk prosazuje myšlenku energetické unie v rámci EU. Pro hlubší integraci se vyslovili také Sobotka a Fico, podle českého premiéra budou nyní země V4 konzultovat své kroky prakticky každodenně.

Proti společnému nákupu plynu pro všechny členy unie, což patří k Tuskovým návrhům, se však postavil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger v rozhovoru, který dnes přinesl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Oettingera je třeba jednotné ceny plynu v EU dosáhnout pomocí tržních mechanismů, vyzval proto k dokončení vnitřního trhu s energií a k dobudování energetické infrastruktury.

Sobotka připustil, že ambiciózní Tuskův plán bude narážet na překážky. Co však lze učinit už nyní, je podle českého premiéra větší zapojení unijních peněz do stavby páteřní energetické infrastruktury. Spolufinancování z EU by podle něj motivovalo soukromé investory.

22.05.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...