1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ŠKODA JS zvítězila v tendru Správy úložišť radioaktivních odpadů

Skoda JS workersPlzeň - Plzeňská ŠKODA JS zvítězila v tendru Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), který se týká výzkumu a vývoje ukládacího obalového souboru pro hlubinné ukládání vyhořelého jaderného paliva.

Hodnota zakázky je zhruba 50 milionů korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě. ŠKODA JS je lídr Konsorcia MIR.1200, které se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Úkolem společnosti Škoda JS bude navrhnout a ověřit materiál pro výrobu obalového souboru, v němž bude v budoucnu skladováno vyhořelé jaderné palivo z českých jaderných bloků v dlouhodobém hlubinném úložišti. Předpokládaná projektová životnost ukládacího obalového souboru v úložišti bude minimálně 10.000 let.

"Předmětem plnění veřejné zakázky jsou výzkumně-vývojové práce vedoucí k návrhu a realizaci ukládacího obalového souboru typu D pro ukládání vyhořelého nebo ozářeného jaderného paliva z jaderných elektráren Dukovany a Temelín a z nových jaderných zdrojů," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS Miroslav Fiala.

SÚRAO tendr vyhlásilo v první polovině loňského roku, projekt je rozvržen na pět let. Součástí je realizace jednoho vzorku obalového souboru pro použité jaderné palivo typu VVER-440. V případě českého konceptu pro ukládání vyhořelého jaderného paliva bude obalový soubor uložen v podobě takzvaného superkontejneru do ukládacích vrtů v hlubinném úložišti.

ŠKODA JS bude na zakázce spolupracovat se svými subdodavateli, společnostmi Energovýzkum Brno a ÚJV Řež.

Průzkumy pro jaderné úložiště v lokalitě Kraví hora na Žďársku se odkládají. Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) totiž na doporučení rozkladové komise stanovení průzkumného území zrušil. Vyhověl tak odvolání občanských sdružení, řízení se bude muset opakovat.

06.02.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...